امروز شنبه  27 دی 1399
تعداد بازدید : 120 - تاریخ خبر : 1399/09/05 - 08:51
دکتر لطف الله سیاهکلی در برنامه «به وقت ایران » مطرح کرد:
جای صندوق رفاه دانشجویان در فضای آموزش مجازی خالی است

نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بودجه های موجود باید ساماندهی شوند و از صندوق رفاه دانشجویان در امر آموزش مجازی و رفاه دانشجویان استفاده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه زنده «به وقت ایران» چهارم آذرماه با حضور دکتر سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و دکتر لطف الله سیاهکلی نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی در زمینه وضعیت آموزش مجازی دانشجویان در دوران کرونا از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت.

دکتر لطف الله سیاهکلی نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که این روزها دانشجویان و اساتید را با مشکل مواجه کرده است، بحث فضای مجازی است. در عین حال که فضای مجازی ارزان، پرسرعت و باکیفیت است اما اگر مباحث زیرساختی آن مهیا نباشد، گران، کم سرعت و بی کیفیت خواهد بود.
وی با بیان اینکه به هیچ وجه شرایط برای آموزش مجازی برای دانشجویان مطلوب نیست، گفت: کلاس یک سیستم تعاملی است و در آن احساس منتقل می شود. وقتی سیستم تعاملی می شود بخشی از این احساس کم می شود، لیکن سیستم تعاملی که در فضای مجازی وجود دارد قابل قیاس با سیستم های آموزشی رادیو و تلویزیونی نیست.
دکتر سیاهکلی افزود: سیستم های آموزشی رادیو و تلویزیونی، کاملا یک طرفه است. در صورتی که در فضای مجازی سیستم کاملا تعاملی است. به جز احساسی که چهره به چهره می باشد بقیه فاکتورهای کلاس در آن نهفته است و این سیستم تاثیر گذار نیست.
وی همچنین عنوان کرد: بیش از13 سال پیش، بحث شبکه ملی اطلاعات، توسط مقام معظم رهبری عنوان شد، که متاسفانه راه اندازی نشد و همچنین شبکه بین دانشگاه ها ضعیف انجام شد. اگر دارای زیرساختی بودیم که به جای ظرفیت، به آن سرعت می بخشیدم وضعیت به این شکل نبود و با وجود شبکه ملی اطلاعات مشکلات کنونی وجود نداشت.
نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 80درصد فعالیت های ما در درون کشور است، اضافه کرد: از ظرفیت بین الملل جز ارسال یا دریافت مطالب استفاده دیگری نمی شود، که شبکه ملی اطلاعات همه امور را در برمی گیرد و در کنار آن اینترنت هم قرار می گیرد، ولی اینترنت نمی تواند شبکه ملی اطلاعات داشته باشد. بنابراین باید مسائل را در درون کشور حل کرد و اینترنت بین الملل هم نیز به آن اضافه شود.
وی استفاده از ظرفیت های آموزش از طریق فضای مجازی را بسیار خوب دانست و افزود: سال ها پیش دانشگاه های پیام نور این کار را شروع کرد و نسبتا موفق بود ولی به آن اهمیت داده نشد، متاسفانه تا به بحران نرسیم به حل مسئله نمی پردازیم.
دکتر سیاهکلی در رابطه با اختصاص بودجه 1400به امر آموزش مجازی، گفت: بودجه های موجود باید ساماندهی شوند و از صندوق رفاه دانشجویان در امر آموزش مجازی و رفاه دانشجویان استفاده شود. 20تا 100هزارتومان میانگین استفاده هر دانشجو از اینترنت است که متاسفانه این رقم بالای برای اوست و می بایست از صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شود. بسیاری از دانجشویان از نبود زیرساخت در مناطق خود رنج می برند. در حالی که صندوق رفاه دانشجویان موظف به پرداخت هزینه های است که رفاه دانشجویان را در برمی گیرد. ضمن اینکه مجلس در بودجه 1400 برای این امور بودجه ویژه ای در نظر خواهد گرفت تا دانشجویان بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.
وی با بیان اینکه تلویزیون باید تعاملی باشد، گفت: تلویزیون باید اختصاصی شود و فضای مجازی کمک می کند که تلویزیون قالب شکنی کند و از فناوری های نو استفاده کند و آینده نگر باشد.
دکتر سیاهکلی اضافه کرد: از دولتمردان، وزارت علوم و وزارت آموزش پرورش خواهش می کنم که برای رفع مشکلات خود در این زمینه لایحه به مجلس ارائه کنند، در این صورت مجلس با خیال راحت تر، به این امور خواهد پرداخت.
در ادامه برنامه؛ دکتر سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران اظهار داشت: برای آموزش مجازی آمادگی نداشتیم، کشور از حجم بالای دانشجو برخوردار است و طبیعتا وجود زیرساخت از اهمیت بسیاری برخوردار است. مسئله توزیع پهنای باند و نرم افزارهای آموزشی با ضعف روبه روست.
وی با بیان اینکه نکته مهم و اساسی مسئله آموزش دانشجویان و اساتید در فضای مجازی بود، افزود: آموزش و پذیرفتن این موضوع از سوی دانشجو و استاد مستلزم زمان بود و این موضوع مشکلی است که سیستم، استاد و دانشجو را درگیر کرده است. ولی می بایست به مرور زمان این مشکلات حل و فصل شود.
دکتر آقامیری در ادامه گفت: پذیریش فضای مجازی برای دانشجویان یک بحران بود و هنوز منتظر هستند که به فضای کلاس حضوری برگردند. اشکال بزرگی که در این زمینه وجود دارد، مسئله انتقال دانشجویان به سیستم هاست و اکنون کلاس های برخی از دانشجویان تشکیل نشده، که موجب گله مندی آنها شده است.
وی افزود: دانشگاهی مانند شهید بهشتی در ابتدا با مسئله فرهنگی و پذیریش اساتید با برگزاری کلاس های مجازی روبه رو بود ولی رفته رفته این امر منظم تر شکل گرفت. اما در دانشگاه آزاد به دلیل حجم بالای دانشجو مشکلات بیشتر است، و هنوز درصدی از کلاس ها تشکیل نشده است. امید است که از هفته آینده این مشکلات برطرف شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران خاطرنشان شد: یکی از مشکلات انتقال اطلاعات دانشجو برای ثبت نام است، که خوشبختانه در حال به روز رسانی است.
وی با تاکید براینکه کرونا ما را 6 سال جلو انداخت، گفت: در زمینه استفاده از فضای مجازی به عنوان یک ابزار جدید برای آموزش، کرونا ما را جلو انداخت. شاید اگر زیرساخت ها فراهم بود و شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شده بود، امروز از مشکلات کمتری در این زمینه رنج می بردیم. ولی علیرغم تمام مشکل موجود، در زمینه استفاده از فضای مجازی، پرش بلندی از شرایط رکود کنونی، به یک حالت فعال تبدیل شد و این تهدید به فرصت تبدیل شد.
دکتر آقامیری تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان باید برای ایجاد زیرساخت های آموزش مجازی هدایت شود و در قالب ارائه و توزیع تبلت یا به طرق مختلف دیگر به دانشجویان کمک کند. به نظر می رسد که با تصمیم گیری و مدیریت مناسب مشکلات موجود در این زمینه حل خواهد شد.
وی اذعان داشت: اشکال بزرگی که در بحث های فنی وجود دارد، بخش کارهای عملی است، گاهی تا 30درصد کار دانشجو عملی است و هنوز زیرساختی برای این موضوع فراهم نشده است. بنابراین نباید کارگاه های عملی نباید تعطیل باشند و باید آزمایشگاه ها و کارگاه های عملی را با ظرفیت پائین برگزار کرد.
برنامه «به وقت ایران» با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه کنندگی علیرضا عاصم یوسفی روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌ رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مجموعه مستند «روزهای انگلیسی» با موضوع تاریخچه روابط ایران و انگلستان، در 10 قسمت از شبکه افق پخش می‌شود.

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س)؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما و فیلم های جدیدی چون «زنده باد ناراسیمها ردی»، «فونان» و «نبات» همراه باشید.

سریال ژاپنی جدید و جذاب «نوش جان» ؛  نخستین بار در سیما از سه شنبه۲۳ دی ماه ساعت ۱۹ از این شبکه پخش شده و جایگزین سریال پاستا خواهد شد.

 

مستند"خورشید" فردا جمعه ۱۹ دی ساعت ۱۵ از شبکه یک سیما پخش می شود. 

مستند «ضمیر آفتاب» به مناسبت چهلمین روز شهادت دانشمند شهید دکتر حاج محسن فخری زاده، از شبکه یک سیما پخش می شود.

در روزهای پایانی این هفته، با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما و سه فیلم جدید «بانکدار مبارز»، «در دوران جنگ» و «سوفی و دیوانه» همراه باشید.

سری دهم مستند مسابقه «خانه ما» از شبکه دو سیما پخش می شود.

پردیس احمدیه و امیر تاجیک امشب ساعت ۲۳ مهمان مهران مدیری در برنامه «دورهمی» هستند.

مدیران ارشد معاونت توسعه و فناوری رسانه در سازمان صداوسیما ، درباره اقدامات رسانه ملی درخصوص قابلیت HD شدن سیزده شبکه تلویزیونی و چگونگی دسترسی و امکان استفاده مخاطبان از این فناوری ، توضیحاتی برای بینندگان ارائه کردند.

«کافه بازی» از بازی سازهای ایرانی و فعالان صنعت بازی های رایانه ای حمایت و آخرین تحولات بازی های رایانه  ای را مرور می کند.

به مناسبت نخستین سالگرد شهادت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی مراسم قرائت دعای پرفیض کمیل امشب در گلزارشهدای کرمان برگزار خواهد شد.

به مناسبت آغاز ۱۷۰ سالگی دارالفنون، ویژه برنامه اولین دانشگاه مدرن ایران در برنامه تلویزیونی «چرخ» چهارشنبه ۱۷ دی ماه ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

مسابقه تلفنی «دو در دو» با هدف ایجاد سرگرمی و نشاط اجتماعی، ارتقای دانش عمومی و تعامل هر چه بیشتر با مخاطبان از دوشنبه 22 دی ساعت 19:45 روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود.

دبیر دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه دفاع مقدس و مقاومت در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: به واسطه شرایط کرونایی جشنواره رسام چند ماهی با تأخیر شروع شد و در نهایت هم به صورت آنلاین جشنواره رسام را آغاز کردیم. امروز اختتامیه جشنواره رسام به صورت محدود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

تولید ویژه برنامه تلویزیونی «بین خطوط» با مشارکت فرهنگسرای اندیشه در شبکه دو سیما آغاز شد.

«چراغ مطالعه» در پنجمین قسمت از فصل جدید خود میزبان دکتر مجتبی قلی‌پور است و با او در مورد کتاب «شبکه‌های خشم و امید: جنبش‌های اجتماعی در عصر اینترنت» گفتگو کرده است. این برنامه امشب، شنبه 27 دی، ساعت 9 شب از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «تهران 20» امشب (شنبه 27 دی ماه) به بررسی و تحلیل وضعیت نیرگاه های برق استان تهران و علت خاموشی های اخیر شهر تهران می پردازد.

مدیر شبکه قران و معارف سیما ادامه مسیر تحقق دغدغه ها و انتقال میراث عظیم بجا مانده از آیت الله مصباح به جامعه را از مهمترین وظایف این شبکه برشمرد.

در آستانه برگزاری نمایشگاه بین المللی خوشنویسی رقص قلم، مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش سیما با هدف قدردانی از این حرکت مهم با حجت الله ایوبی دبیرکل کمسیون ملی یونسکو در ایران دیدار و گفتگو کرد .

امشب «حسینیه ایران» در عزای دخت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برگزار می شود.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در دیدار با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم هم افزایی مشترک دو نهاد در تولید آثار دینی تاکید کرد.

همزمان با شب شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) شبکه یک سیما با ویژه برنامه «حدیث غربت»، عرض ارادتی  به ساحت مقدس دخت پیامبر(ص) خواهد داشت.

برنامه تلویزیونی «نقد سینما»، بیست و هشتمین قسمت از فصل جدید برنامه «نقد سینما» جمعه‌شب 26 دی‌ماه روی آنتن شبکه پنج رفت.

 مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۳ روز شنبه ۲۷ دی شبکه های آموزش ، قرآن و معارف سیما اعلام شد.

مهشید جوادی بازیگر جوان کشورمان و ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی فصل سوم و چهارم سریال «بچه مهندس» جمعه ۲۶ دی ماه مهمان ویژه شب‌نشینی زمستانی «دست در دست» است.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۲ شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما برای روز جمعه ۲۶ دی اعلام شد.

 

برنامه تلویزیونی «دستخط» شبکه پنج سیما جمعه ۲۶ دیماه با حضور حسین‌علی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روی آنتن می رود.

«دست در دست» در نخستین ویژه‌برنامه زمستانی خود که پنجشنبه 25 دی روانه آنتن می شود میزبان رسول نجفیان است. 

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد