امروز دوشنبه  19 آذر 1397
تعداد بازدید : 65 - تاریخ خبر : 1397/08/30 - 10:11
چالش های نظام قیمت گذاری در ایران

در مجله اقتصادی «پیشران» سه شنبه 29آبان به «الگوها و چالش های نظام قیمت گذاری در ایران» پرداخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ دکتر مهدی صادقی شاهدانی رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) از عدم تاثیر مثبت دخالتهای دولت در اقتصاد گفت: نظام قیمت گذاری به ویژه قیمت گذاری انحرافی یک تیغ دولبه است.
آیا شما که قیمت گذار هستید تمام جوانب جریان تولید تولید کننده را بررسی کردید که ببینید هزینه ی نهایی تولید چقدر است؟ اگر شما بدون توجه به اینکه تولید کننده برای تولید باید چه هزینه ای را متحمل شود، قیمتی را دیکته کردید این جریان نه تنها به نفع مصرف کننده نیست بلکه به نفع تولید کننده هم نیست و عوارض آن به مراتب  بیشتر از منافعش است.
دکتر مهدی صادقی شاهدانی رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در خصوص شفافیت قیمت کالا گفت: ما همیشه نیازمند این نیستیم که در مرحله نظارت از اهرمی به نام قیمت استفاده کنیم.
چرا ما نمی توانیم این را در جامعه جا بیندازیم که به عنوان مصرف کننده هرکالایی را که خرید می کنیم، یک تکه کاغذ یا یک تکه برگ چنار به ما بدهند و روی آن قیمت و وزن کالا را بنویسند.
این یک مداخله خیلی ساده و ابتدایی است. در هرجایی از دنیا وقتی کالایی را می خرید، شفافیت مربوط به کالاها را برای شما بیان می کنند.

وی همچنین برگ گارانتی ها را یک شوخی دانست و افزود: شرکت های خاصی هستند که بعد از خرید کالا برگ گارانتی به مصرف کننده می دهند، آیا برگ گارانتی جدی است؟ من می گویم خیلی وقت ها برگ گارانتی شوخی است.
یک نظام حقوقی محکم و متقن باید شکل بگیرد. یک برگ گارانتی باید مثل سندی در دفترخانه باشد.

در پایان در خصوص شرایط ارزی که تجربه شده اضافه کرد: مدیریت مقوله کمیاب ارز باید ابتدا تا انتها باشد.
دکتر حجت الله میرزایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی مهمان سه شنبه برنامه پیشران از  ضرورت زمان ورود دولت به حوزه قیمت گذاری گفت:
قواعد اقتصادی به ما می گویند که معمولا بازارها سازوکار خیلی خوبی برای تخصیص هستند و بهتر است تخصیص را به بازار سپرد. ولی گاهی لازم است دولت به کمک بازار بیاید، به زبان دیگر بازار به قدر کفایت و دولت به وقت ضرورت. و البته برای این "ضرورت" و کمک دولت ، باید خیلی دقت کرد وگرنه ممکن است هر بهانه ی کوچکی، فرصتی در اختیار دولت ها قرار بدهد برای اینکه در سازوکارهای بازار مداخله های بی جا انجام دهند و بازار را با اختلال مواجه کنند.

وی در ادامه به دو نکته اصلی اشاره کرد و گفت: قیمت گذاری الزاما تنها و بهترین ابزار دخالت دولت نیست. دولت ها در خیلی موارد باید در آخرین مرحله از این ابزار استفاده کنند. مثلا دولت ها باید کمک کنند که نظام اطلاعات آسان و در دسترس و فراگیر ایجاد شود برای اینکه تولید کننده و مصرف کننده از طریق آن هزینه های خود را به حداقل برساند و دولت نیز از این طریق وظیفه نظارتی و حاکمیتی خود را انجام دهد.
آنچه که بسیار مهم این است که دولت کمک کند که حقوق مالکیت به درستی یا نظام انگیزشی اصلاح شود و چون دولت این کارها را نمی کند عملا منجر به ایجاد هزینه های مبادراتی می شود.
یکی از کارهای دولت این است که این هزینه های مبادراتی را به حداقل برساند.

دکتر حجت الله میرزایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی از تلخ و شیرین بودن دخالت دولت ها گفت: مداخله برای کارگزاران دولتی بسیار شیرین است. هر مداخله ای، فرصتها و مزیتها و دامنه ای از اقتدار را برای مدیران دولتی ایجاد میکند و به همین دلیل نمیتوانند از آن بگذرند.
یکی از شروط مهم مداخله این است که اول از دولتها بپرسیم مداخله به چه دلیل، در چه دامنه ای، و تا کجا، تا کی قرار است ادامه پیدا کند و اگر این ها مشخص نباشد، دائم هزینه های اقتصادی بیشتر می شود.
تجربه نشان میدهد وقتی دولتها بنا به ضرورتی درست یا نادرست دخالت می کنند، و بعد از رفع ضرورت، سازمان هایی که شکل گرفته اند همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و هزینه های دولتی را افزایش میدهند.

میرزایی در پایان از ضرورت مداخله دولت در بازار ارز گفت: ما در مدیریت منابع ارزی بعد از برجام به خصوص بعد از آمدن ترامپ سهل انگاری کردیم. مداخله ها باید به شکل اندیشیده شده ای  از زمان ترامپ آغاز می شد، باید تخصیص های بهتری صورت می گرفت.

برنامه «پیشران» به تهیه کنندگی سودابه آقاجانیان ، محصول گروه دانش شبکه ۴ سیماست که به صورت هفتگی سه شنبه شب ها، حوالی ساعت ۲۱پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر جلال غفاری به سمت مدیر شبکه افق منصوب شد.

بهروز افخمی برنامه سینمایی شبکه پنج را به هفت ترجیح داد.

کودکان و نوجوانان فوتبال دوستِ سراسر کشور که در رده سنی هشت تا ۱۸ سال قرار دارند، می‌توانند در مسابقه استعدادیابی «فوتبالی‌ها»ی شبکه دو شرکت کنند.

این مسابقه در دو سطح فردی و گروهی برگزار می‌شود، در رده فردی، استعدادهای شرکت کنندگان در بخش‌هایی نظیر توانایی روپایی زدن، سرعت حرکت با توپ، نقطه زنی در دروازه، پرتاب اوت، دروازه بانی و دیگر مهارت ها مورد سنجش قرار می‌گیرد. همچنین در سطح گروهی نیز تیم‌های پنج تا شش نفری توانایی کار با توپ فوتبال و فعالیت گروهی‌شان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فصل اول «فوتبالی‌ها» که قرار است در ایام دهه فجر روانه آنتن شود، به کشف استعدادهای کودکان و نوجوانانی اختصاص دارد که در مرحله اول از میان علاقه‌مندانِ حضور در این مسابقه انتخاب شده‌اند. «فوتبالی‌ها» کاری از گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما به تهیه‌کنندگی حمید اسکویی است .

آثار منتخب سینمای هنگ کنگ در قالب «سینمای ملل» این هفته از شبکه نمایش پخش می شود.

سریال تلویزیونی «مینو» به کارگردانی «امیر پوروزیری» از شنبه ۱۷ آذرماه هر شب روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

گفتگوی رییس مجلس با مردم امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

در روز دانشجو و همراهی تلویزیون با دانشجویان، بیننده فیلم‌ تلویزیونی «ربات» باشید.

مجموعه تلویزیونی «بانوی عمارت» امشب به علت همزمانی با لیگ اسپانیا پخش نمی شود .  

مستند «سایه نابودی» روایتی از آخرین عملیات های فاطمیون علیه داعش، شنبه 10 آذر از شبکه افق پخش می شود.

این هفته در بخش مرور پرونده کاری بازیگران، فیلم هایی از بهترین بازیگر زن سینمای مدرن"مریل استریپ"، دربخش صحنه گران (مرور آثار) پخش می شوند.

مجموعه تلویزیونی «نجوا» به کارگردانی ابراهیم شیبانی به ایستگاه پایانی خود رسید.

مراسم "اختتامیه جشنواره فیلم مقاومت" امشب از شبکه نمایش به صورت زنده پخش می شود.

«اقیانوس آرام» با حضور یک مجری آمریکایی روی آنتن شبکه دو می رود.

پیام صابری، گریمور، بازیگر و همسر زیبا بروفه ساعتی پیش در سن ۴۵ سالگی در اثر ایست قلبی درگذشت.

فیلم سینمایی «تهاجم» به کارگردانی الیور هرشبیگل، امشب ساعت 20:45 برروی آنتن می رود.

 

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

 80 درصد از فیلمبرداری فصل سوم «ستایش» به تهیه کنندگی آرمان زرین کوب و کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسید.

محمدرضا گلزار از حضور در «برنده باش» و دوران تازه فعالیتش در تلویزیون می‌گوید.

 

برنامه «سفیران» با محوریت بازنمایی تجارت خارجی، روابط اقتصادی و دپیلماسی سیاسی ـ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما است. این برنامه در گفت‌وگو با عالی‌ترین مقام کشور مورد نظر در ایران، مباحث مربوط به روابط اقتصادی و سیاسی و سیاست برون گرایی اقتصاد مقاومتی را به تصویر می‌کشد.

برنامه «سفیران» با محوریت بازنمایی تجارت خارجی، روابط اقتصادی و دپیلماسی سیاسی ـ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما است. این برنامه در گفت‌وگو با عالی‌ترین مقام کشور مورد نظر در ایران، مباحث مربوط به روابط اقتصادی و سیاسی و سیاست برون گرایی اقتصاد مقاومتی را به تصویر می‌کشد.

امشب، سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز»، میزبان مهران رنجبر، بازیگر است.

مستند «برادری» به کارگردانی جواد یقموری در فصل جدید برنامه «به اضافه مستند» به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت و رونمایی خواهد شد.

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر مسعود احمدی افزادی به سمت «دبیر و عضو شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم» منصوب شد.

فیلم سینمایی «یورش» به کارگردانی ریکی تاجنازی، دوشنبه  19 آذرماه ساعت 21 از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

برنامه «پایش» در بخشی با عنوان پس چی شد سراغ قوانینی رفته که از سررسید اجرایشان گذشته است.

به مناسبت سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی به فرمان امام خمینی(ره) در سال 1363، مستند «انقلاب فرهنگی» امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

گفتگوی پیام فضلی نژاد با ایران درودی در «شوکران» امشب بازپخش می شود.

در برنامه این هفته ارتش دیپلماسی فعال نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران بررسی می شود.

در برنامه «صبح بخیر ایران» فردا اقتصاد گردشگری بررسی می شود.

امشب سرآشپزان گروه 5 در پنجمین روز از مسابقه خود در دوره مقدماتی رقابت می کنند.

"علیرضا زمانی"، کارشناس خلاقیت و ایده پردازی، در برنامه امروز سیمای خانواده درباره رفتارهایی که باعث خلاقیت می شود صحبت می کند.

مشکلات گوارشی دارید بیننده برنامه امروز «نسخه» باشید.

جایگاه «عشق در شعر» از زبان دکتر عبدالحمید ضیایی در «شب شعر» بیان می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد