امروز دوشنبه  26 ارديبهشت 1401
تعداد بازدید : 284 - تاریخ خبر : 1400/10/29 - 14:06
آموزش‌وپرورش، مهم‌ترین متولی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

رئیس بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از بررسی آسیب‌های اجتماعی، راه‌های پیشگیری از آن و دستگاه خای متولی در این راستا گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، مصطفی راستینه در «سلام تهران» با اشاره به دلیل گسترش و تکرار آسیب‌های اجتماعی، گفت: آسیب‌های اجتماعی فقط مختص ایران نیست بلکه در همه جای دنیا وجود دارد که در دیگر کشورها سعی کرده‌اند در حوزه پیشگیری با یک مدیریت خوب و کارشناسی شده، آن را مهار کرده و کاهش دهند که در برخی آسیب‌ها موفق نبوده و در برخی دیگر ما باید از آن‌ها الگو بگیریم.

وی با اشاره به مسئله آسیب‌های اجتماعی در ایران، بیان کرد: در کشور ما نیز آسیب‌های اجتماعی علی‌رغم این که توسط شورای اجتماعی کنترل می‌شود و دستور رهبر معظم انقلاب نیز است باید حتماً کاهش داشته باشد. متأسفانه در راهی که باید قرار بگیریم قرار نگرفتیم. در حال حاضر نیز در زمان پس از کرونا بحث خشونت، پرخاشگری و خشم مطرح است که چرا مردم ما ان‌قدر خشمگین شدند؛ خود خشم باعث ایجاد خشونت‌ها می‌شود مانند خشونت‌های اقتصادی ، خشونت‌های فرهنگی، خشونت‌های کلامی ، خشونت‌های جسمی ، خشونت‌های جنسی و انواع و اقسام دیگر خشونت‌ها. این خشم‌ها باعث می‌شود جامعه تحت تأثیر قرار گیرد و باعث آسیب‌های زیاد شود. به خاطر کنترل نشدن خشم جامعه و بها ندادن به این حوزه و کنترل نکردن آن، علیرغم اینکه سازمان بهزیستی در بحث مهار خشم و کنترل آن، فعالیت‌هایی انجام می‌دهد، دستگاه‌هایی که باید آن را انجام می‌دادند موفقیت چندانی نداشتند و درنهایت اتفاقات خوبی در کشور رقم نخورده است.

رئیس بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی درباره طرح تقسیم کار ملی آسیب‌های اجتماعی، ابراز داشت: این طرح  حدود 7 یا 8 سال است که تدوین شده و وزارت کشور مسئول این کار است. در این طرح، مسئولیت هر دستگاهی مشخص شده است. فرهنگ غنی ایرانی و فرهنگی که از گذشته داشته‌ایم بر تمام دنیا حکومت می‌کرد و ما فرهنگ را صادر می‌کردیم اما به واسطه ضعف عملکرد مدیران ما این بی‌اعتمادی اجتماعی و بی‌اعتمادی مردم باعث شد دچار کمبود در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و دیگر حوزه‌ها شویم.

وی با اشاره به مسئولیت سازمان‌های مختلف در این طرح، بیان کرد: در این طرح، بحث بی‌اعتمادی اجتماعی به صداوسیما محول شده است که صداوسیما این بی‌اعتمادی را از بین ببرد. اگر کسی در کشور انتقاد می‌کند باید به آن‌ها احترام گذاشت برای هر کشور و سیستم، کسی که نقد می‌کند یک موهبت است. در بحث مهار پرخاشگری و خشم، قوه قضاییه متولی اصلی این کار است؛ وقتی قوه قضاییه این قسمت را به عهده بگیرد، مقداری دیگر از فضای خالی پر می‌شود؛ فضای خالی جهل جامعه است، جهلی است که ما گرفتار آن هستیم.

راستینه با اشاره به مسئولیت دیگر سازمان‌ها، اظهار داشت: آموزش‌وپرورش با مهارت‌هایی که به کودکان یاد می‌دهد بخش دیگری را پر می‌کند. همچنین وزارت ارشاد با کاری که باید انجام دهد، کمک می‌کند. وزارت علوم، وزارت بهداشت و دیگران نیز این فضای خالی را پر می‌کنند. وقتی این دستگاه‌ها به نحو احسنت کار خود را انجام دهند آن خلأها پر می‌شود و آسیب‌های نوپدید مانند اتوبوس‌خوابی، گورخوابی، مواد مخدر جدید و غیره اتفاق نمی‌افتد و جایی برای آن‌ها وجود ندارد اما وقتی آن فضا خالی است هر نوع آسیبی مخصوصاً آسیب‌های نوپدید ظهور پیدا می‌کند که در شان مردم ایران نیست.

وی در پاسخ به چگونگی تأثیر مثبت آموزش‌وپرورش در فرهنگ اجتماعی، گفت: در همه جای دنیا با دو حوزه می‌توان کاهش آسیب داشت. بحث آموزش و بحث مشاوره یعنی می‌توانیم با آموزش صحیح و به‌موقع جلوی بسیاری از آسیب‌ها را بگیریم اما چون این کار را انجام نمی‌دهیم آسیب‌ها آمده و بر فرزندان و خانواده ما غالب می‌شود، چیزی که غربی‌ها نیست دنبال آن هستند.

راستینه با اشاره به نقش کلیدی آموزش‌وپرورش، عنوان کرد: آموزش‌وپرورش در همه جای دنیا نقش کلیدی دارد و تمام کارها روی آموزش‌وپرورش می‌چرخد؛ آموزش‌های خانواده، مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های زندگی و غیره که متولی این‌ها آموزش‌وپرورش است. البته صرف آموزش نیز مهم نیست؛ نمی‌توانیم بگوییم پس از اینکه فرد بزرگ شد مثلاً ۱۸ ساله شد سپس کار آموزشی انجام دهیم بلکه کار تربیتی و پرورشی را باید از مهدهای کودک و از پیش‌دبستانی شروع کنیم تا به مرحله آموزش برسد.

وی با اشاره به خروجی کار آموزش‌وپرورش در سال‌های اخیر، گفت: در این حوزه باید خروجی ببینیم تا بتوانیم بگوییم کارش موفق بوده است. متأسفانه می‌بینیم اتفاق‌هایی می‌افتد و خانواده‌های ما هنوز خام هستند. پدران و مادران امروز ما دست‌پرورده همین آموزش‌وپرورش می‌باشند و همین نظام تقسیم کار ملی و مدیران. بچه‌هایی که  قرار است در آینده پدر و مادر بشوند بچه‌هایی هستند که همچنان خامشان می‌کنیم و هیچ شناختی از جامعه، زندگی و غیره به آن‌ها نداده و همچنین هیچ مهارتی به آن‌ها آموزش نداده‌ایم درحالی‌که توقع داریم سلامت باشند و آسیبی در کشور نداشته باشیم.

راستینه با توجه به اهمیت همکاری دستگاه‌ها با یکدیگر، ابراز داشت: باید آموزش داده شود و باید وزارت ارشاد در کنار آموزش قرار بگیرد. در دوران کرونا گفتند اگر بالای ۷۰ درصد جامعه واکسن را زده باشند جامعه ایمن می‌شود و اگر ۵ درصد بزنند فایده ندارد اگر تمام دستگاه‌ها در کنار هم قرار بگیرند می‌توانیم موفق شویم چراکه آسیب‌های اجتماعی به خاطر ضعف عملکرد ما ان‌قدر زیاد است که هر روز شاهد آسیب نو پدید و جدید هستیم.

وی درباره وظایف شهروندان برای جلوگیری از درگیری آسیب‌های اجتماعی، بیان کرد: خشم در وجود همه انسان‌ها است هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید خشم ندارد اما برخی خشم را مدیریت می‌کنند. ما برخی مواقع نمی‌توانیم خشم را مدیریت و سکوت کنیم. مردم خیلی مواقع می‌توانند فکر کنند هیچ اتفاقی نیفتاده است اما این سکوت نکردن و بحث بی‌مورد حتی منجر به قتل می‌شود.

راستینه با اشاره به راهکار برای جلوگیری از خشم، اظهار داشت: مردم باید یک مقدار تحرک داشته باشند و ورزش کنند که در این صورت بحث روحی و روانی بهتر شده و کنترل می‌شود. شرایط ورزش کردن در جامعه ما با وجود اینکه هزینه‌ها سنگین شده است، امکان‌پذیر نیست. از طرفی باید کمی صبوری کرد و کنترل انجام داد که نیاز به مهارت و آموزش دارد. باید کمی گفت‌وگو کرد در منزل یا محیط کار اگر بحثی است صحبت کنید و حرف بزنید اجازه ندهید مشکلاتتان غالب شود و آرام آرام تبدیل به کینه و خشم شود. این‌ها باید به مردم آموزش داده شود. آموزش اولویت اول جامعه است.

وی درباره نقش آموزش، گفت: اگر بتوانیم آموزش را نهادینه و آموزش‌های شهروندی و خانواده را کامل اجرا کنیم در خیلی از آسیب‌ها می‌توانیم موفق باشیم. در کلاس‌های آموزشی وقتی با خانواده راجع به گل، این ماده مخدر، صحبت می‌کردیم تصور می‌کردند گل‌های درون گل‌فروشی منظور ما است و می‌گفتند آیا ما دیگر این گل‌ها را نخریم و به داخل خانه نبریم یعنی بچه‌های ما مصرف می‌کنند؟ این عدم آگاهی مردم و خانواده‌ها است. مادران و پدران، مشتاق یادگیری هستند اما اجازه داده نمی‌شود که این اتفاق بیافتد.

رئیس بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی درباره ورود سازمان‌های مردم‌نهاد به بحث آسیب‌های اجتماعی، اظهار داشت: اصلاً بدون کمک سازمان‌های مردم‌نهاد امکان ندارد، مشکلات حل شود. سازمان بهزیستی، وزارت کشور و دستگاه‌هایی که برای  مؤسسات مجوز صادر می‌کنند در راستای کمک این مؤسسات و مردمی شدن این کار را انجام می‌دهند؛ انجمن‌ها که ثبت می‌شود همه به این منظور است. ستاد مبارزه با مواد مخدر در جلسه اعلام کرد ۸۰ درصد فعالیت‌ها توسط سازمان‌های مردم‌نهاد است و خود مردم اگر درگیر این کار شوند و درواقع مردمی ‌شود، کار به سهولت انجام خواهد شد. حتی مردمی شدن این کار نیاز به این دارد که مدیران دولتی بخواهند این اتفاق بیافتد. سازمان‌های مردم‌نهاد، بازوی قدرتمند و اجرایی کشور هستند. خود مردم اگر اراده کنند، کنار یکدیگر و دولت قرار گیرند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال تاریخی «فرمانروای نقاب دار» به کارگردانی سون هیونگ سیوک از امشب (شنبه 17 اردیبهشت ماه) ساعت 19 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

سوگل طهماسبی مجری «شوتبال» بانوان در فصل جدید شد که از شنبه 17 اردیبهشت روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

جلسه تکریم و معارفه مدیران سابق و جدید شبکه های یک، دو، چهار، قرآن، آموزش و امید تلویزیون با حضور معاون سیما و دیگر اعضای شورای مدیران این معاونت برگزار شد.

در روزهای پایانی این هفته، 9 فیلم «مرز مرگ و زندگی»، «آتش بیدادگر»، «پسر من»، «تام و جری»، «پزشکان»، «گرین لند»، «فوران»، «لبه پرتگاه» و «در جستجوی اگنس»آثار جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

میهمانان این هفته «امیدیه» مشخص شدند.

عوامل برنامه تلویزیونی «زندگی پس از زندگی» با حضور در واحد امور ارتباط با مخاطبان(162) روابط عمومی صدا وسیما ضمن گفت‌وگو با بینندگان این برنامه، به سوالات آنان پاسخ دادند.

سری جدید مجموعه «فینگلیا» هر روز ساعت 10 صبح و 13:45 دقیقه از شبکه پویا به روی آنتن می رود.

عوامل سریال «نجلا 2» کاری از شبکه سه سیما، امروز در واحد ارتباط با امور مخاطبان (162) حاضر شدند و به پرسش‌های مردم پاسخ دادند.

مجموعه مستند «اهل سفر» با موضوع معرفی دیدنی‌های استان اردبیل در جدول پخش برنامه‌های شبکه افق جای گرفت.

برنامه «سلام صبح بخیر» به تهیه کنندگی سعید پروینی به جدول پخش شبکه سه بازگشت.

اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور مدیران سازمان صداوسیما، مدیران ارشد ورزش و بزرگان ورزش کشور، روز چهارشنبه در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار خواهد شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

تدوین سریال تلویزیونی «جشن سربرون» به تهیه کنندگی حسن نجاریان به اتمام رسیده است.

 

برنامه نقش جهان با موضوع شهادت "شیرین ابوعاقله" خبرنگار الجزیره در سرزمین‌های اشغالی بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

در برنامه «تهران 20»، بیست و پنجم اردیبهشت ماه، با حضور دکتر" محمد قربانی" معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تامین و توزیع کالاهای اساسی در بازار گفتگو شد.

مستند تلویزیونی «ضد» در تازه ترین قستمش که دوشنبه 26 اردیبهشت ساعت 21 روی آنتن می رود به نقد سیستم آموزشی کشور پرداخته است.

راه های رفع خستگی در برنامه «خانه مهر» امروز دوشنبه 26 اردیبهشت بررسی می شود.

اشکان جوادی نقال شاهنامه، میثاق امیر فجر نویسنده و پژوهشگر و امیر توحیدی‌پور طراح روی چوب، مهمانان برنامه شب نشینی بودند.

شبکه جام جم به مناسبت ولادت ستاره هشتم آسمان ولایت مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم» را برگزار می کند.

سینمایی «کی می خواد میلیونر بشه» به کارگردانی «استفان فریرز» دوشنبه 26 اردیبهشت ماه ساعت 24 از شبکه پنج سیما تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

برنامه «سیاست خارجی» هر شب با روایتی از اتفاق های کشور اوکراین از شبکه سه سیما پخش می شود.

برنامه شب گذشته جهان آرا با موضوع پاسخ به تمام سوالات درباره جراحی اقتصادی دولت سیزدهم بر آنتن شبکه افق سیما قرار گرفت.

مستند «داستان‌های نگفته» با موضوع نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس به افق رسید.

مستند «آرمون» با موضوع فرزند آوری از شبکه افق سیما پخش می‌شود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت اعلام شد.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با اشکان جوادی بر روی آنتن می‌رود.

مسعود احمدی افزادی پس از چهل و چهارماه سکان شبکه آموزش سیما را به علی عبدالعالی داد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد