امروز پنج شنبه  30 دی 1400
تعداد بازدید : 125 - تاریخ خبر : 1400/10/23 - 12:50
معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در سلام تهران؛
آموزش مجازی متناسب با اقتضائات کودکان نیست

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از نتایج آموزش در بستر فضای مجازی گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، رضوان حکیم‌زاده در «سلام تهران» با اشاره به مشکلات آموزش در فضای مجازی، گفت: در شرایطی که به جهت شیوع ویروس کرونا مجبور به تعطیل کردن آموزش حضوری شدیم و از بستر فضای مجازی استفاده کردیم، پرسش درباره میزان یادگیری و آسیب‌های احتمالی این نوع آموزش مطرح بود. در این شرایط پیماشی را انجام داده و مقایسه‌ای کردیم بین نتایج ارزشیابی سال تحصیلی گذشته دانش‌آموزان و دو سال پیش از آن، که ویروس کرونا هنوز شیوع پیدا نکرده بود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه گزارش تهیه شده، نشان داد که دانش‌آموزان در درس‌های مهمی مثل فارسی و ریاضیات نسبت به دو سال قبل، نتایج بهتری نداشته‌اند، گفت: این حاکی از این است که یادگیری کامل، کاهش پیدا کرده است. همچنین درصد دانش‌آموزانی که نیازمند به تلاش در ارزشیابی‌شان ثبت شده، افزایش پیدا کرده است. آمار تکرار پایه‌ای که در سال تحصیلی گذشته در پایه اول داشتیم، نسبت به سال‌های پیش از آن افزایش داشته است.

حکیم‌زاده با بیان اینکه پس از بازگشایی تدریجی و حضوری، گزارش‌هایی را از معلمان دریافت کردیم، افزود: دانش آموزانی که در دو سال گذشته در فضای مجازی درس خواندند، به ویژه کلاس دوم و سوم در مهارت‌های خواندن و نوشتن، ضعف اساسی دارند. این ضعف به دلیل عدم تکرار و تمرین کافی، نبود برقراری ارتباط با معلم و نیز نبود نظارت رخ داده است. از طرفی آموزش به کودکان امری تخصصی است و پدر و مادران با وجود تلاش‌ها در این امر تخصصی، موفق نبوده‌اند. موضوع افت تحصیلی مبتنی بر گزارش‌ها، پیمایش انجام شده و مقایسه‌ای است که بین نتایج ارزشیابی انجام شده است.

وی پیرامون دلایل افت تحصیلی، با اشاره به ویژگی فضای مجازی که متناسب با سن رشد کودکان برای یادگیری نیست، تصریح کرد: تمرکزی که یک کودک حتی در شرایط حضوری برای یادگیری دارد، از بزرگسالان کمتر است. اینکه بخواهیم تمرکز دانش‌آموزی را مدت طولانی صرفاً از طریق قاب تلفن همراه بدون تماس رودررو حفظ کنیم، کار دشواری است. همیشه تلاش می‌شود برای کودکان کتاب‌هایی با قطع بزرگتر و خط درشت‌تر انتخاب کنیم و تصویر داشته باشد، اما از طریق فضای مجازی و تلفن همراه، تمرکز و توجه برای یادگیری رخ نمی‌دهد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مشکلات زیرساخت‌های فناوری، اظهار داشت: زیرساخت‌های فناوری به اندازه‌ای که انتظار داریم روان و راحت، طراحی نشده بودند که تنها معضل نظام آموزشی ما نیست و بسیاری از دیگر نظام‌ها همین مشکل را داشتند. دسترسی به گوشی‌های هوشمند و تبلت برای بسیاری از دانش‌آموزان فراهم نبود؛ البته تلاش شد از طریق برنامه‌های جایگزین مثل مدرسه تلویزیونی ایران، توضیح درسنامه‌ها و باز نگهداشتن مدارس در مناطق روستایی و عشایری، آموزش ادامه پیدا کند، اما صرفاً تداوم آموزش نمی‌تواند به معنای آموزش با کیفیت باشد. معلمان و مدیران تلاش زیادی کردند، اما ضعف زیرساخت‌ها و آماده نبودن برای کار کردن در این فضا، از دلایل تشدیدکننده ضعف یادگیری در فضای مجازی بود.

حکیم‌زاده با اشاره به نقش خانوده‌ها در یادگیری نیز گفت: اگر همراهی خانواده‌ها نبود، نگرانی‌ها بیشتر شده و شاهد افت بیشتری بودیم. مادران در این مدت، بسیار زحمت کشیدند. در بررسی که راجع به تجربه یادگیری در دوره کرونا از ۲۰۳ هزار نفر از دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی انجام دادیم، ۷۵ درصد گفته بودند مادر خانه به ما کمک می‌کرد. اما این کار کاملاً تخصصی است؛ مثلاً به کودک کلاس اول ابتدایی به نوعی آموزش دهیم که یادگیری پایدار داشته باشد، کار سختی است و از این به بعد نیز خانواده‌ها نقش مهمی دارند. طبیعی است برای ایفای نقش مطلوب، خانواده‌ها نیز باید آموزش ببینند و آمادگی‌های لازم را کسب کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای آموزش‌ به خانواده‌ها، گفت: در استان‌های سراسر کشور سعی شد از طریق مدرسه و بستر فضای مجازی و فضای شاد با خانواده‌ها ارتباط برقرار کنند و از طریق همین فضا، آموزش‌های بسیاری بارگذاری شد. همچنین امکان دسترسی برای خانواده‌ها وجود داشت، ولی به دلیل تعطیلی آموزش حضوری و عدم امکان ارتباط رودررو با خانواده‌ها، این آموزش‌ها در بستر فضای مجازی انجام نشد. به نظر می‌رسد نظام آموزشی ما و دیگر نظام‌های آموزشی، غافلگیر شدند یعنی برای این موضوع از قبل پیش‌بینی نشده بود؛ به همین دلیل با وجود تلاش‌های زیاد، برای دوران پسا کرونا هم نیاز است نقش خانواده‌ها را به شکل مؤثری در کنار مدرسه داشته باشیم تا آموزش‌های مژثرتری ارائه شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای فاز اول طرح جبران و اثبات یادگیری دانش‌آموزانی در تابستان سال جاری، تصریح کرد: در درس های فارسی، علوم و ریاضیات نتایج قابل قبول و نیاز به تلاش در کارنامه‌های دانش‌آموزان درج شده بود، که ۱۴ جلسه آموزشی تا سوم شهریور به همت معلمان داوطلب و دانشجویان بسیجی دانشگاه فرهنگیان و دانشجو معلمان داوطلب، برگزار شد که نتایج بسیار خوبی داشت.

حکیم‌زاده با اشاره به دیگر برنامه‌ها برای جبران ضعف‌های آموزش در فضای مجازی، گفت: بعد از اتمام ارزشیابی نوبت اول دانش‌آموزان، دوباره می‌خواهیم از فرصت باقیمانده سال تحصیلی از دی ماه تا اردیبهشت استفاده کنیم و برنامه جبرانی داشته باشیم. این دسته از دانش‌آموزان، فرصت‌های بیشتری برای جبران ضعف دارند، به ویژه اینکه بر مهارت نوشتن در دوره اول ابتدایی تمرکز کردیم. می‌خواهیم فرصت‌های واقعی را دانش‌آموزان برای تمرین داشته باشند. هر قدر بتوانیم میزان آموزش حضوری را زیاد کنیم و ارتباط دانش‌آموز با معلم را در محیط مدرسه افزایش دهیم، قطعاً نتایج بهتری خواهیم داشت. این راهکاری است که بسیاری از نظام‌های آموزشی برای مواجهه با این بحران در نظر گرفته‌اند.

وی پیرامون فرصت‌های ایجاد شده برای آموزش در بستر فضای مجازی، اظهار داشت: فضای مجازی با وجود تمام تهدیدها، فرصت‌هایی را نیز ایجاد کرده است. بستر فناوری امکان این را می‌دهد که ارتباط بین خانواده‌ها و دانش‌آموزان خیلی فراتر از کلاس درس قرار شود. منابع متعدد از طریق فضای مجازی در اختیار خانواده‌ها و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. معلمان برای اولین بار فرصت کردند خلاقیت‌ها و توانمندی‌های خود را با تولید محتواهای بسیار ارزشمند و خلاقانه ارائه کنند؛ چرا که ما پیش از این بسیار متمرکز عمل می‌کردیم و این مجال وجود نداشت. فناوری به هیچ‌وجه نمی‌تواند جایگزین معلم باشد، اما می‌تواند به عنوان مکمل به غنی شدن و تنوع محیط یادگیری کمک کند.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی، صدیقه مرادی، فاطمه باقری، حافظ کاظم‌زاده، افشین عبداللهیان و علی مرادخانی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

علیرضا ابوالفضلی در برنامه «صبح پارسی» این هفته درباره راه های برای تقویت پوست و مو صحبت کرد.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «فرشته من»، «گذر از خاطرات»، «سانتی گراد»، «برادران سیسترز» و «دکتر دون اور» 5 فیلم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما دیدنی می شوند.

درگذشت همکار شبکه قرآن ومعارف سیما مرحوم مغفور محمد زارع زاده از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس؛ حین انجام ماموریت را تسلیت عرض می نماییم از خداوند منان علو درجات و برای همکاران و بازماندگان صبر و اجر مسالت داریم.

معاون سیما به همراه مدیران شبکه دو سیما از پشت صحنه سریال نوروزی «خداداد» این شبکه بازدید کردند.

کارگردان و تهیه‌کننده مجموعه مستند «مارستان» گفت: تاریخچه بیماری‌های همه‌گیر از زمان خسرو پرویز تا به امروز را از زبان خسرو معتضد روایت کرده‌ایم.

تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی «چیا» گفت: فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است.

شبکه نسیم هفته گذشته به مناسبت ایام سالگرد سردار سلیمانی و شهادت حضرت زهرا(س)، ویژه‌هایی را روی آنتن برد و «چهل‌ تیکه» و برخی برنامه‌های روتینِ این شبکه به حالت تعطیلی درآمدند.

مدیر روابط عمومی سیما ، عصر امروز دوشنبه ۲۰ دیماه  با حضور در منزل زنده‌یاد حمید لبخنده کارگردان تلویزیون  ، تسلیت رئیس سازمان صداوسیما و معاون سیما را به خانواده آن مرحوم ابلاغ کرد.

نصرالله رادش و مجید اخشابی مهمان شبکه دو سیما می‌شوند.

شبکه دو سیما در 30 آذرماه مصادف با شب یلدا، از گرافیک جدید لوگوی این شبکه رونمایی کرد.

سریال تلویزیونی «دردسرهای شیرین» به کارگردانی سهیل موفق و تهیه کنندگی سید علی اکبر محمودی مهریزی نوروز ۱۴۰۱ راهی آنتن شبکه پنج می‌شود.

عوامل برنامه «پاشو پاشو کوچولو» امروز سه شنبه 21 دی در امور مخاطبان روابط عمومی رسانه ملی پاسخگوی تماس های مردمی‌با سامانه 162 بودند.

«شکرستان» در ۱۵ قسمت نوروزی می شود.

برنامه صبح پارسی فردا با حضور ‌کارشناس عرفان و ادیان این برنامه بر روی آنتن می رود.

تهیه‌کننده مستند «بی‌بنیاد» گفت: این اثر به دنبال پاسخ به این پرسش است که منطق تصمیم‌گیری دولت‌ها در موضوع مسکن چه بوده است.

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

ویژه برنامه «مهربانو» به مناسبت میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت روز زن و مقام شامخ مادر از پنج شنبه 30 دیماه ساعت 21 به مدت سه شب روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. 

سیما تیرانداز بازیگر تلویزیون و تئاتر امشب به عنوان مهمان در برنامه «احوالپرسی» شبکه دو سیما حضور خواهد داشت.

همزمان با اجرای مراحل پیش تولید و ساخت دکور مسابقه «فامیل بازی»، عوامل اصلی تولید این برنامه مشخص شد.

در برنامه «تشرف» شبکه یک سیما؛ خبر اعطای رسمی درجه رفیع شهادت آتش نشانان حادثه پلاسکو به دستور رهبر انقلاب، توسط رییس بنیاد شهید اعلام شد.

برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما، جمعه اول بهمن ماه ساعت 16:15 با حضور دکتر حبیب‌ کاشانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران تماشایی می شود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنجشنبه ۳۰ دی اعلام شد

مستند «غزه، مبارزه برای آزادی» با موضوع وضعیت کنونی مردم در نوار غزه در قاب شبکه افق نقش بست.

قسمت جدید «بسته پیشنهادی» جمعه ویژه روز مادر روی آنتن شبکه دو سیما می رود و الهام حمیدی بازیگر سینما و تلویزیون مهمان این برنامه است. 

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از آلودگی هوا و راه‌های بهبود و کاهش آن گفت.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با حضور جمعی از بانوان تیم فوتسال کشور روی آنتن می رود.

برنامه «صبح پارسی» فردا با حضور ‌روانشناس بالینی این برنامه بر روی آنتن می رود.

بهشاد شریفیان بازیگر سینما و تلویزیون و داریوش اکبرزاده پژوهشگر میراث فرهنگی مهمانان «شب نشینی» بودند.

رئیس بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از بررسی آسیب‌های اجتماعی، راه‌های پیشگیری از آن و دستگاه خای متولی در این راستا گفت.

پویش دست بوسی مادر به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) از شبکه سلامت روى آنتن رفته است.

برنامه تلاوت محور «صهبا» از تولیدات گروه تلاوت و نغمات دینی شبکه قرآن و معارف سیما امروز چهارشنبه 29 دی ماه ساعت 20 میزبان مسعود سیاح گرجی قاری بین المللی قرآن کریم است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد