امروز شنبه  29 مرداد 1401
تعداد بازدید : 456 - تاریخ خبر : 1400/10/23 - 12:50
معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در سلام تهران؛
آموزش مجازی متناسب با اقتضائات کودکان نیست

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از نتایج آموزش در بستر فضای مجازی گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، رضوان حکیم‌زاده در «سلام تهران» با اشاره به مشکلات آموزش در فضای مجازی، گفت: در شرایطی که به جهت شیوع ویروس کرونا مجبور به تعطیل کردن آموزش حضوری شدیم و از بستر فضای مجازی استفاده کردیم، پرسش درباره میزان یادگیری و آسیب‌های احتمالی این نوع آموزش مطرح بود. در این شرایط پیماشی را انجام داده و مقایسه‌ای کردیم بین نتایج ارزشیابی سال تحصیلی گذشته دانش‌آموزان و دو سال پیش از آن، که ویروس کرونا هنوز شیوع پیدا نکرده بود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه گزارش تهیه شده، نشان داد که دانش‌آموزان در درس‌های مهمی مثل فارسی و ریاضیات نسبت به دو سال قبل، نتایج بهتری نداشته‌اند، گفت: این حاکی از این است که یادگیری کامل، کاهش پیدا کرده است. همچنین درصد دانش‌آموزانی که نیازمند به تلاش در ارزشیابی‌شان ثبت شده، افزایش پیدا کرده است. آمار تکرار پایه‌ای که در سال تحصیلی گذشته در پایه اول داشتیم، نسبت به سال‌های پیش از آن افزایش داشته است.

حکیم‌زاده با بیان اینکه پس از بازگشایی تدریجی و حضوری، گزارش‌هایی را از معلمان دریافت کردیم، افزود: دانش آموزانی که در دو سال گذشته در فضای مجازی درس خواندند، به ویژه کلاس دوم و سوم در مهارت‌های خواندن و نوشتن، ضعف اساسی دارند. این ضعف به دلیل عدم تکرار و تمرین کافی، نبود برقراری ارتباط با معلم و نیز نبود نظارت رخ داده است. از طرفی آموزش به کودکان امری تخصصی است و پدر و مادران با وجود تلاش‌ها در این امر تخصصی، موفق نبوده‌اند. موضوع افت تحصیلی مبتنی بر گزارش‌ها، پیمایش انجام شده و مقایسه‌ای است که بین نتایج ارزشیابی انجام شده است.

وی پیرامون دلایل افت تحصیلی، با اشاره به ویژگی فضای مجازی که متناسب با سن رشد کودکان برای یادگیری نیست، تصریح کرد: تمرکزی که یک کودک حتی در شرایط حضوری برای یادگیری دارد، از بزرگسالان کمتر است. اینکه بخواهیم تمرکز دانش‌آموزی را مدت طولانی صرفاً از طریق قاب تلفن همراه بدون تماس رودررو حفظ کنیم، کار دشواری است. همیشه تلاش می‌شود برای کودکان کتاب‌هایی با قطع بزرگتر و خط درشت‌تر انتخاب کنیم و تصویر داشته باشد، اما از طریق فضای مجازی و تلفن همراه، تمرکز و توجه برای یادگیری رخ نمی‌دهد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مشکلات زیرساخت‌های فناوری، اظهار داشت: زیرساخت‌های فناوری به اندازه‌ای که انتظار داریم روان و راحت، طراحی نشده بودند که تنها معضل نظام آموزشی ما نیست و بسیاری از دیگر نظام‌ها همین مشکل را داشتند. دسترسی به گوشی‌های هوشمند و تبلت برای بسیاری از دانش‌آموزان فراهم نبود؛ البته تلاش شد از طریق برنامه‌های جایگزین مثل مدرسه تلویزیونی ایران، توضیح درسنامه‌ها و باز نگهداشتن مدارس در مناطق روستایی و عشایری، آموزش ادامه پیدا کند، اما صرفاً تداوم آموزش نمی‌تواند به معنای آموزش با کیفیت باشد. معلمان و مدیران تلاش زیادی کردند، اما ضعف زیرساخت‌ها و آماده نبودن برای کار کردن در این فضا، از دلایل تشدیدکننده ضعف یادگیری در فضای مجازی بود.

حکیم‌زاده با اشاره به نقش خانوده‌ها در یادگیری نیز گفت: اگر همراهی خانواده‌ها نبود، نگرانی‌ها بیشتر شده و شاهد افت بیشتری بودیم. مادران در این مدت، بسیار زحمت کشیدند. در بررسی که راجع به تجربه یادگیری در دوره کرونا از ۲۰۳ هزار نفر از دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی انجام دادیم، ۷۵ درصد گفته بودند مادر خانه به ما کمک می‌کرد. اما این کار کاملاً تخصصی است؛ مثلاً به کودک کلاس اول ابتدایی به نوعی آموزش دهیم که یادگیری پایدار داشته باشد، کار سختی است و از این به بعد نیز خانواده‌ها نقش مهمی دارند. طبیعی است برای ایفای نقش مطلوب، خانواده‌ها نیز باید آموزش ببینند و آمادگی‌های لازم را کسب کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای آموزش‌ به خانواده‌ها، گفت: در استان‌های سراسر کشور سعی شد از طریق مدرسه و بستر فضای مجازی و فضای شاد با خانواده‌ها ارتباط برقرار کنند و از طریق همین فضا، آموزش‌های بسیاری بارگذاری شد. همچنین امکان دسترسی برای خانواده‌ها وجود داشت، ولی به دلیل تعطیلی آموزش حضوری و عدم امکان ارتباط رودررو با خانواده‌ها، این آموزش‌ها در بستر فضای مجازی انجام نشد. به نظر می‌رسد نظام آموزشی ما و دیگر نظام‌های آموزشی، غافلگیر شدند یعنی برای این موضوع از قبل پیش‌بینی نشده بود؛ به همین دلیل با وجود تلاش‌های زیاد، برای دوران پسا کرونا هم نیاز است نقش خانواده‌ها را به شکل مؤثری در کنار مدرسه داشته باشیم تا آموزش‌های مژثرتری ارائه شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای فاز اول طرح جبران و اثبات یادگیری دانش‌آموزانی در تابستان سال جاری، تصریح کرد: در درس های فارسی، علوم و ریاضیات نتایج قابل قبول و نیاز به تلاش در کارنامه‌های دانش‌آموزان درج شده بود، که ۱۴ جلسه آموزشی تا سوم شهریور به همت معلمان داوطلب و دانشجویان بسیجی دانشگاه فرهنگیان و دانشجو معلمان داوطلب، برگزار شد که نتایج بسیار خوبی داشت.

حکیم‌زاده با اشاره به دیگر برنامه‌ها برای جبران ضعف‌های آموزش در فضای مجازی، گفت: بعد از اتمام ارزشیابی نوبت اول دانش‌آموزان، دوباره می‌خواهیم از فرصت باقیمانده سال تحصیلی از دی ماه تا اردیبهشت استفاده کنیم و برنامه جبرانی داشته باشیم. این دسته از دانش‌آموزان، فرصت‌های بیشتری برای جبران ضعف دارند، به ویژه اینکه بر مهارت نوشتن در دوره اول ابتدایی تمرکز کردیم. می‌خواهیم فرصت‌های واقعی را دانش‌آموزان برای تمرین داشته باشند. هر قدر بتوانیم میزان آموزش حضوری را زیاد کنیم و ارتباط دانش‌آموز با معلم را در محیط مدرسه افزایش دهیم، قطعاً نتایج بهتری خواهیم داشت. این راهکاری است که بسیاری از نظام‌های آموزشی برای مواجهه با این بحران در نظر گرفته‌اند.

وی پیرامون فرصت‌های ایجاد شده برای آموزش در بستر فضای مجازی، اظهار داشت: فضای مجازی با وجود تمام تهدیدها، فرصت‌هایی را نیز ایجاد کرده است. بستر فناوری امکان این را می‌دهد که ارتباط بین خانواده‌ها و دانش‌آموزان خیلی فراتر از کلاس درس قرار شود. منابع متعدد از طریق فضای مجازی در اختیار خانواده‌ها و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. معلمان برای اولین بار فرصت کردند خلاقیت‌ها و توانمندی‌های خود را با تولید محتواهای بسیار ارزشمند و خلاقانه ارائه کنند؛ چرا که ما پیش از این بسیار متمرکز عمل می‌کردیم و این مجال وجود نداشت. فناوری به هیچ‌وجه نمی‌تواند جایگزین معلم باشد، اما می‌تواند به عنوان مکمل به غنی شدن و تنوع محیط یادگیری کمک کند.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی، صدیقه مرادی، فاطمه باقری، حافظ کاظم‌زاده، افشین عبداللهیان و علی مرادخانی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال های جدید «راز ناتمام» و «بی نشان» از شبکه های یک و سه روی آنتن می روند.

ویژه برنامه «مزد اخلاص» روایت حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در منزل شهید همدانی است که به فاصله چند روز بعد از شهادت انجام شده است. 

مراسم تکریم و معارفه مدیر سابق و جدید شبکه افق با حضور معاون سیما، مدیران شبکه ها و رییس سازمان اوج برگزار شد.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «میراث یک پدر»، «اسب رویایی»، «گروگان سرسخت» و «پزشکی سیاه» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما دیدنی می شوند.

معاون سیما در بازدید از پشت صحنه سریال «شهباز» گفت: ظرف سه ماه آتی، هرماه حداقل ۵ سریال در تلویزیون عقد قرارداد و وارد چرخه تولید می شود.

مسابقه جذاب و هیجان انگیز «کهکشانیا» (نسخه جدید مسابقه بزرگ کهکشان) هر شب ساعت ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه پنج سیما و شبکه امید خواهد رفت. این مسابقه شبانگاهی که مبتنی بر اپلیکیشن (برنامه کاربردی) است مخاطبانش را به یک رقابت زنده و برخط دعوت می کند.

معاون سیما تصریح کرد: شبکه تهران باید با رویکرد شبکه استانى و نیازسنجی و مخاطب شناسی، سبد متنوعى از محصولات رسانه اى را در گستره استان تهران ارائه کند.

مرکز پویانمایی صبا با مشارکت نیروهای مسلح ساخت حدود 100 قسمت انیمیشن را درباره صد عملیات دفاع مقدس در دستور کار دارد.

انیمیشن «۱۸ تحت تعقیب» که داستانی واقعی از مبارزات روزمره مردم فلسطین در جریان انتفاضه اول را به تصویر می‌کشد ساعت ۱۸:۰۰ چهارشنبه ۱۹ مرداد از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در روزهای انتهای مرداد ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «آخرین اتوبوس»، «طلوع»، «موج انفجار 2»، «بلک کلینزمن» و «میچل ها علیه ماشین ها» فیلم های جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

شبکه تماشا برای مخاطبان خود در تابستان دو سریال «تا ثریا» و «افرا» را تدارک دیده است.

مدیر شبکه‌یک در بازدید از «پژوهشگاه رویان» و در دیدار با مسوولان آن مجموعه، از انتخاب «شعار جدید» شبکه‌یک، تولید دو برنامه جدید «رویان» و «پارسا» و تشکیل کارگروه «پیشرفت» در شبکه یک سیما خبر داد.

ضبط سری جدید مسابقه «آب و آتش» آغاز شده که شهریور ماه از شبکه نسیم روی آنتن می رود.

جلسه هم اندیشی و هم افزایی شبکه سلامت سیما و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

به دنبال بستری شدن دوباره محمد کاسبی بازیگر باسابقه کشورمان در بیمارستان، معاون سیما به عیادت وی رفت.

 

اولین تیزر سریال «بی‌نشان» به نویسندگی مشترک آزیتا ایرایی و مهدی حمزه، کارگردانی راما قویدل و تهیه‌کنندگی  مرتضی رزاق‌کریمی رونمایی شد.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «مامان‌ها» محصول مشترک گروه اجتماعی شبکه سه سیما و سازمان سینمایی سوره حوزه هنری، از هفته آخر مردادماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

شبکه دو سیما از امروز شنبه ۱۵ مرداد تله‌تئاتر «دروازه ساعات» را برای علاقمندان به مجموعه‌های نمایشی در جدول پخش برنامه‌های خود قرار می‌دهد.

شبکه چهار سیما به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) ، شنبه و یکشنبه شب «سوره» را ویژه روی آنتن می برد.

سری چهارم برنامه «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی به زودی روی آنتن شبکه دو می رود.

 

پخش سری چهارم برنامه «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی، اجرای حسین متولیان و کارگردانی محمدعلی بای از فردا شنبه 29 مرداد در شبکه دو آغاز می‌شود.

فصل دوم مستند «پناه جان» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کتایون جهانگیری با روایتی از اقدامات دامپزشکان برای نجات جان حیوانات از شبکه مستند پخش می‌شود.

محمود فاطمی دوبلور پیشکسوت و گوینده فیلم ماندگار «محمدرسول الله» درگذشت.

شاهین ایزدیار قهرمان طلایی پاراشنا و ناهید کیانی قهرمان طلایی تکواندو بانوان میهمان ورزش ایران می شوند.

چگونه استفاده بهینه از فضای مجازی داشته باشیم؟

حسین پور ملکوتی :اکنون دستگاه ما بیش از ۱۲۰۰ ساعت توسط ۱۳۰ توان‌یاب استفاده شده.

برنامه زنده تلویزیونی «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، جمعه 28 مرداد ماه ساعت 20 از جماران تقدیم نگاه مخاطبان گرامی می شود.

شبکه پنج سیما در نظر دارد پشت صحنه جذاب سریال تلویزیونی «داستان یک شهر» را روز جمعه ساعت 13:30 به مدت 80 دقیقه تقدیم نگاه مخاطبان کند.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (چهارشنبه ۲۶ مرداد ماه) میزبان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با حضور سید مصطفی حوائجی و سهند حسین پور ملکوتی روی آنتن می‌رود.

برنامه «صبح پارسی» فردا با حضور علیرضا مرتضوی بر روی آنتن می‌رود.

مجتبی جعفری: هیچ دلیلی برای بد بودن حالم در اسارت پیدا نکردم.

معاون سیما در بازدید از پشت صحنه سریال «شهباز» گفت: ظرف سه ماه آتی، هرماه حداقل ۵ سریال در تلویزیون عقد قرارداد و وارد چرخه تولید می شود.

برنامه «تهران 20» بیست و پنجم مرداد ماه، با حضور دکتر" مهدی عباسی" رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به بررسی ضرورت ایجاد بانک زمین در پایتخت پرداخت.

برنامه تلویزیونی «جاذبه» با اجرای حامد عسکری از شنبه ۲۹ مرداد ماه، هرشب ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می‌شود و در آستانه پخش این برنامه از تیزر آن نیز رونمایی شد.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما