امروز دوشنبه  26 ارديبهشت 1401
تعداد بازدید : 500 - تاریخ خبر : 1400/10/21 - 11:53
«چیا» نوروزی می شود

تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی «چیا» گفت: فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «چیا» عنوان مجموعه ،انیمیشنی از مرکز پویانمایی صبا است که به کارگردانی و تهیه کنندگی" امیرحسن سحرخیز" تولید شده است و در بخش بین الملل دوازدهمین جشنواره پویانمایی تهران که  از ۱۴ تا ۱۸ اسفند ماه برگزار خواهد شد به نمایش درمی آید . سحر خیز می گوید : هیچ اثر نمایشی به ویژه در زمینه انیمیشن نمی‌تواند تنها به پشتوانه جلوه های بصری خود موفق و ماندگار شود چون هم اکنون با توجه به وجود رقابت نابرابر آثار داخلی در مقابل جمع انبوهی از مجموعه‌ های خارجی، مهمترین ابزار موفقیت، فیلمنامه و قصه جذاب است.

"امیرحسن سحرخیز "کارگردان و تهیه کننده مجموعه انیمیشن «چیا» و رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی فیلمسازان انیمیشن ایران گفت :اولین و مهم‌ترین رویکرد مجموعه پویانمایی «چیا» استفاده از عنصر خیال در بستر فضای فانتزی، برای ایجاد جهانی متفاوت از جهان واقعی، در جهت شکستن قواعد و به کارگیری قوه تخیل در توضیح مفاهیمی است که گاه ممکن است آموزشی و خسته‌کننده به نظر برسد. ماجراجویی‌های سرگرم کننده که عمدتا در تخیل کودکان رخ می‌دهد پایه تمامی قصه‌های «چیا» است. همچنین عنصر خیال  مهم‌ترین وجه تمایز تولیدات انیمیشن با فیلم‌های زنده یا به اصطلاح Live-Action است که در تولید انیمیشن "چیا "تلاش شده از این ویژگی به بهترین شکل بهره گرفته شود.

وی افزود: در انیمیشن «چیا» تلاش کرده‌ایم از نصیحت کردن مخاطب پرهیز کنیم. شخصیت‌های اصلی این مجموعه، همراه با مخاطبانشان که خردسالان هستند، به کشف جهان پیرامون خود و یادگیری موضوعات جدید می‌پردازند. چیا و دوستانش هیچکدام بدون اشتباه نیستند، اما در مسیر قصه با موضوعات و شخصیت های جدیدی آشنا می‌شوند، چیزهای زیادی فرا می‌گیرند، اشتباهاتی می کنند، به اشتباهاتشان پی می‌برند و نهایتا تلاش می کنند تا آنها را برطرف کنند. و به طور کل در ساخت مجموعه پویانمایی "چیا"تلاش کردیم تاکودکان بتوانند خود را همراه شخصیت‌های این مجموعه ببینند و نه صرفا شاهد نصایح و پند و اندرزهای آن ها باشند.


سحرخیز در پاسخ به این سوال که در تولید این انیمیشن چقدر سعی شده بر اساس نیازهای به روز و مهم مخاطب کودک  گام برداشته شود بیان کرد: در تولید این انیمیشن سعی کردیم از نظرات و دیدگاه های کارشناسان حوزه کودک و خانواده بهره گیریم  تا بتوانیم پیرامون موضوعات مهم و کلیدی در خانواده از جمله روابط بین والدین و فرزندان مباحث کاربردی و موثری را ارائه دهیم. و از آنجا موضوعات مهم و  ساختار و روابط بین افراد خانواده در دهه‌های اخیر تفاوت بسیاری کرده و ورود تکنولوژی به زندگی روزمره افراد، علاوه بر مزایایی که به همراه داشته، بسیاری چیزها را  نیز منسوخ نموده از این رو  در «چیا» تلاش کردیم به بعضی مفاهیم که حالا بسیار دور و از دست رفته به نظر می‌رسند بپردازیم.
علاوه بر این، با توجه به شرایط تحقیق، نگارش و تولید این مجموعه، که معمولا به سرعت و به روز است، امکان پرداختن به مسائل و مشکلات روز فراهم آمده است. برای مثال در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا، یکی از قسمت‌ها به این موضوع اختصاص داده شد. البته که ویژگی «چیا»، روایت، به زبان خاص خود و بهره‌مندی از جهان تخیلی کودکانه است و چنین موضوعاتی نیز در همین ساختار ارائه می‌شوند.

کارگردان وتهیه کننده مجموعه پویانمایی «چیا» اظهارداشت : در تمامی قسمت‌های مجموعه «چیا»، برای حل یک مشکل و یا کشف یه موضوع جدید، به همراه شخصیت‌های اصلی قصه وارد دنیایی خیالی می‌شویم. این دنیای خیالی قواعد و قوانین جدیدی دارد که سقف آن تخیل کودکانه است. هیچ اثر نمایشی و داستانی نمی‌تواند صرفا با اتکا به جذابیت‌های بصری خود در جذب مخاطب موفقیتی کسب کند. در زمینه انیمیشن و با توجه به رقابت نابرابر آثار داخلی با حجم انبوه مجموعه‌های خارجی، مهم‌ترین ابزار موفقیت، فیلمنامه و قصه جذاب خواهد بود. در این مجموعه تلاش کرده‌ایم فارغ از توانایی‌های فنی در خلق تصاویر جذاب، قصه‌ها، به عنوان نقطه شروع و بنیان اصلی مجموعه ،مورد توجه ویژه قرار گیرند. تجربیات شخصی و واقعی نویسندگان در مسایل مختلفی که در انیمیشن «چیا» به آن‌ها می‌پردازیم مهم‌ترین سرمایه داستان است. مخاطب خردسال و کودک، مشکل‌پسند و باهوش است، و تفاوت قصه‌گویی غیر واقعی و بر اساس نیاز و سفارش را با روایت‌های صمیمی و شخصی که خود نیز پیش‌تر تجربه کرده‌است به سرعت درمی‌یابد. «چیا»روایت موضوعات و اتفاقات واقعی دنیای امروز خردسالان و کودکان است.

اوادامه داد: در این مجموعه کاراکترهای زنبورک و شیرابی نمادی از دوستان واقعی هستند. دوستانی که در هر شرایطی با شما و در کنار شما خواهند بود. اگرچه هیچ رابطه دوستانه‌ای بدون مشکلات، اختلاف نظر و دلخوری‌های کوچک و بزرگ نیست، اما تا زمانی که باور کنیم باید با هم درباره مشکلاتمان گفتگو داشته باشیم ، به اشتباهاتمان پی ببریم، اشتباهاتمان را بپذیریم و در جبران آن‌ها بکوشیم، دوستی‌ها عمیق‌تر و مستحکم‌تر خواهند شد. بنابراین مهم‌ترین کارکرد شیرابی و زنبورک این است که به یاد بیاوریم "چیا "دوستانی دارد که همواره در کنار او خواهند بود.

"سحرخیز" درباره نوع روایت انیمیشن «چیا» افزود: این مجموعه به صورت اپیزودیک با تکنیک کات اوت، و برای اولین بار در تلویزیون در ابعاد 4K تولید شده است.

این کارگردان گفت: در تمامی قسمت‌ها علاوه بر طرح سوال و رسیدن به پاسخ، به موضوعات فرعی دیگری که در این میان به وجود می‌آیند پرداخته می‌شود. موضوعاتی کوچک اما مهم که به طور مستمر در طول مجموعه به آن‌ها اشاره می‌شود و گاه با زبان طنز روایت شده و نهایتا راهکارهایی نیز ارائه می‌گردد. در «چیا»همچنان تاکید بر این است که از نصیحت مخاطب دوری کنیم و در یافتن  راه حل مشکلات همراه شخصیت‌ها و مخاطب باشیم.
 
 تهیه کننده انیمیشن «آواز زنبوران و مجموعه ی آدمک» بیان کرد: در مجموعه «چیا» تلاش کرده‌ایم با رعایت استانداردهای فنی و هنری جهانی، و نیز بهره‌مندی از جذابیت‌های روایی، به تولید صنعتی نزدیک شویم. تولید صنعتی الزاما به مفهوم تولید با کیفیت نازل‌تر نیست. بلکه مهم‎ترین ویژگی تولیدات صنعتی، حجم بالای آن‌هاست. همه‌گیری بیماری کرونا و شرایط قرنطینه اگرچه تلخی‌های بسیاری داشت، اما فرصتی نیز برای رشد تولیدات پویانمایی صنعتی و تلویزیونی فراهم آورد. تقاضای بالا برای مجموعه‌های انیمیشن که مهم‌ترین بخش از سبد محصولات سرگرمی کودکان را تشکیل می‌دهند باعث شد که حجم مورد نیاز تولیدات در جهان به دوبرابر برسد. این فرصتی بی‌نظیر برای حرکت به سمت تولیدات صنعتی باکیفیت پویانمایی در ایران خواهد بود.
در این جشنواره قسمت چهارم چیا با عنوان «چیا شیر نمی‌خوره» در بخش ملی و بین‌الملل به نمایش درخواهد آمد.

سحرخیز پیرامون مهم‌ترین شاخصه حضور این انیمیشن در جشنواره پویانمایی ادامه داد:بدون شک کیفیت مهم‌ترین شاخص برای حضور در چنین جشنواره‌ای خواهد بود و آثار پویانمایی باید در تمامی زمینه‌ها از فیلمنامه، طراحی شخصیت و فضا، کارگردانی و متحرک سازی گرفته تا صداپیشگی، صداگذاری و موسیقی، از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند.
جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران همواره محلی برای حضور و رقابت آثار مهم انیمیشن جهان بوده‌است و طبیعتا حضور در این جشنواره برای تیم تولید بسیار خوشحال کننده است.
او در پایان خاطرنشان کرد: شخصیت‌های پدر، مادر و مادربزرگ اگرچه به اندازه بچه‌ها در قصه حضور ندارند، اما درست در مواقعی که بیشترین نیاز به حضور آنان حس می‌شود برای رفع مشکلات و یا کمک و راهنمایی بچه‌ها وارد می‌شوند. با توجه به بازخوردهایی که از مخاطبین بزرگسال این مجموعه دریافت شده است، خوشبختانه به نظر می‌رسد تا حدی در زمینه ارائه پیام‌های مهم و مفید تربیتی به کودکان موفق بوده‌ایم. اما نباید فراموش کنیم که هر مجموعه انیمیشن خردسال و کودک، پیش از برخورداری از جنبه آموزشی ،باید سرگرم کننده باشد.

گفتنی است این انیمیشن ضمن حضور در دوازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران که از ۱۴ تا ۱۸ اسفند ماه درتهران برگزار خواهد شد، در 52 قسمت ۷ دقیقه ای تولید و قرار است 15 قسمت آن در نوروز ۱۴۰۱ از شبکه های سیما پخش گردد.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال تاریخی «فرمانروای نقاب دار» به کارگردانی سون هیونگ سیوک از امشب (شنبه 17 اردیبهشت ماه) ساعت 19 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

سوگل طهماسبی مجری «شوتبال» بانوان در فصل جدید شد که از شنبه 17 اردیبهشت روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

جلسه تکریم و معارفه مدیران سابق و جدید شبکه های یک، دو، چهار، قرآن، آموزش و امید تلویزیون با حضور معاون سیما و دیگر اعضای شورای مدیران این معاونت برگزار شد.

در روزهای پایانی این هفته، 9 فیلم «مرز مرگ و زندگی»، «آتش بیدادگر»، «پسر من»، «تام و جری»، «پزشکان»، «گرین لند»، «فوران»، «لبه پرتگاه» و «در جستجوی اگنس»آثار جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

میهمانان این هفته «امیدیه» مشخص شدند.

عوامل برنامه تلویزیونی «زندگی پس از زندگی» با حضور در واحد امور ارتباط با مخاطبان(162) روابط عمومی صدا وسیما ضمن گفت‌وگو با بینندگان این برنامه، به سوالات آنان پاسخ دادند.

سری جدید مجموعه «فینگلیا» هر روز ساعت 10 صبح و 13:45 دقیقه از شبکه پویا به روی آنتن می رود.

عوامل سریال «نجلا 2» کاری از شبکه سه سیما، امروز در واحد ارتباط با امور مخاطبان (162) حاضر شدند و به پرسش‌های مردم پاسخ دادند.

مجموعه مستند «اهل سفر» با موضوع معرفی دیدنی‌های استان اردبیل در جدول پخش برنامه‌های شبکه افق جای گرفت.

برنامه «سلام صبح بخیر» به تهیه کنندگی سعید پروینی به جدول پخش شبکه سه بازگشت.

اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور مدیران سازمان صداوسیما، مدیران ارشد ورزش و بزرگان ورزش کشور، روز چهارشنبه در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار خواهد شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

تدوین سریال تلویزیونی «جشن سربرون» به تهیه کنندگی حسن نجاریان به اتمام رسیده است.

 

برنامه نقش جهان با موضوع شهادت "شیرین ابوعاقله" خبرنگار الجزیره در سرزمین‌های اشغالی بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

در برنامه «تهران 20»، بیست و پنجم اردیبهشت ماه، با حضور دکتر" محمد قربانی" معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تامین و توزیع کالاهای اساسی در بازار گفتگو شد.

مستند تلویزیونی «ضد» در تازه ترین قستمش که دوشنبه 26 اردیبهشت ساعت 21 روی آنتن می رود به نقد سیستم آموزشی کشور پرداخته است.

راه های رفع خستگی در برنامه «خانه مهر» امروز دوشنبه 26 اردیبهشت بررسی می شود.

اشکان جوادی نقال شاهنامه، میثاق امیر فجر نویسنده و پژوهشگر و امیر توحیدی‌پور طراح روی چوب، مهمانان برنامه شب نشینی بودند.

شبکه جام جم به مناسبت ولادت ستاره هشتم آسمان ولایت مسابقه فرهنگی، هنری «آفتاب هشتم» را برگزار می کند.

سینمایی «کی می خواد میلیونر بشه» به کارگردانی «استفان فریرز» دوشنبه 26 اردیبهشت ماه ساعت 24 از شبکه پنج سیما تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

برنامه «سیاست خارجی» هر شب با روایتی از اتفاق های کشور اوکراین از شبکه سه سیما پخش می شود.

برنامه شب گذشته جهان آرا با موضوع پاسخ به تمام سوالات درباره جراحی اقتصادی دولت سیزدهم بر آنتن شبکه افق سیما قرار گرفت.

مستند «داستان‌های نگفته» با موضوع نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس به افق رسید.

مستند «آرمون» با موضوع فرزند آوری از شبکه افق سیما پخش می‌شود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت اعلام شد.

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با اشکان جوادی بر روی آنتن می‌رود.

مسعود احمدی افزادی پس از چهل و چهارماه سکان شبکه آموزش سیما را به علی عبدالعالی داد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد