امروز دوشنبه  8 آذر 1400
تعداد بازدید : 144 - تاریخ خبر : 1400/07/22 - 14:20
استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان

صبح پارسی بیست و دوم مهرماه با حضور مازیار عبایی دکترای حوزه شهرسازی کارشناس حوزه شهرسازی بر روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع استاندارد بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با مازیار عبایی دکترای حوزه شهرسازی به گفت و گو نشستند.

عبایی گفت: موضوع اصلی در تاریخ انقضای ساختمان ها این است که ما به تخریب ساختمان های قدیمی و ساخت ساختمان های جدیدعلاقه زیادی داریم و دوست داریم همیشه ساختمان های خاص داشته باشیم اما رویکرد دنیا در موضوع ساختمان سازی اینگونه نیست. در دنیا بیشتر از اینکه به فکر ساختن ساختمان های جدید باشند سعی می کنند بازسازی با کیفیت بر روی همان ساختمان ها انجام دهند اما همان امر هم پارامترهایی دارد مثل اینکه بازسازی با رشد جمعیت باید هماهنگ باشد، با افزایش جمعیت باید به فکر مسکن باشیم. و اگر بخواهیم جمعیت را ثابت نگه داریم قیمت خانه ها رو به افزایش می گذارد و همین موضوع روحیه حفظ شرایط کالبدی شهر را به هم می زند.

وی تصریح کرد: تفاوت شرایط بهره برداری از مسکن در خانواده هم محسوس است. در گذشته بیشتر مردم به فکر خانه هایی با متراژ بالا بودند اما امروزه بسیاری در جامعه نیازمند فضایی هستند که بتوانند در آن همزمان کار و زندگی کنند.

کارشناس حوزه شهرسازی افزود: در قانون داریم که قطعه زمین برای ساخت منزل مسکونی نمی تواند کمتر از ۵۰ متر باشد و موضوع عرض معابر هم بسیار مطرح است اما در بسیاری از کشورها در معابر با عرض کم هم خانه های خوب ساخته و از آن ها استفاده بهینه می کنند.

عبایی بیان کرد: تصور ما از خانه زمینی است که ۶۰ درصد آن ساخته شده است و این بر اساس طرح و الگویی است که در سال ۴۷ تدوین شد. حالا همه شبکه های تاسیساتی بر آن مبنا پایه ریزی شده و تغییر آن سخت است اما به هر حال باید این سبک را تغییر دهیم و نگوییم در معابر زیر ۶ متر ساخت و ساز ممنوع است و از این معابر هم برای ساخت خانه استفاده کنیم و با تعریض معابر به مردم فشار نیاوریم.

وی درباره مناسب سازی شهر برای معلولان ادامه داد: به عقیده من این انسان ها نیستند که برای استفاده از امکانات شهری معلول هستند بلکه این شهر است که برای ارائه امکانات به همه شهروندانش معلول است که نمی تواند به همه شهروندانش سرویس و امکانات دهد.عدالت دسترسی یعنی کسانی که به هر دلیلی امکان این را ندارند همان امکاناتی را داشته باشند که دیگران هم دارند یعنی از در خانه که بیرون می آید مثل بقیه افراد بتواند به مقصد خود برسد.

عبایی اظهار داشت: بحث این نیست که چه چیزی را به افراد ارائه می دهیم بحث این است که همه افراد باید از یک رویداد سهم مساویببرند. بحث این است که تک تک افراد جامعه اعم از نابینا، باردار، مسن و کودک بتوانند از امکاناتی استفاده کنند که همه ما داریم.

وی با اشاره به اینکه تکنولوژی بحث مهمی استگفت:شهرها را باید هوشمند کرد و از تکنولوژی هوشمند استفاده کنیم. شهرهوشمند یعنی تکنولوژی آنقدر وارد شهر شود که مردم بتوانند از امکانات به صورت هوشمند استفادهکنند. طراحی هوشمند شهرها یعنیبستری را فراهم کنیم که نیازهای افراد را شناسایی کند و بعد در دسترس مردم قرار دهد.برای مثال باید امنیت نابینایانرا در کنار دستگاه خودپرداز فراهم کنیم.

این کارشناس حوزه شهرسازی افزود: وقتی یک نفر نابینا وارد محیطی می شود و نمی داند در چه فضا و طبقه ای است اولین مورد این است که المان هایی در محیط تنظیم شوند که او را هدایت میکنند اما این را می توان از طریق اینترنت بر روی تلفن فرد مورد استفاده قرار داد و فرد را به سمت تامین نیازهایش هدایتکرد. بنابراین باید از تکنولوژی به سود افراد معلول در جامعه هم استفاده کنیم.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مسابقات کاراته و تکواندو ناشنوایان قهرمانی جهان به صورت زنده و با رابط ناشنوایان از شبکه ورزش پخش می‌شود.

در روزهای پایانی اولین هفته آذر ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «رها شده» و «چمدان» دو اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

نمایش قدیمی رادیویی " آقای غلط انداز " بعد از 50 سال از قاب برنامه «پرنیان صدا» شبکه پنج سیما به تصویر کشیده می شود. 

دبیرخانه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، اسامی نامزدهای نهایی سه بخش فیلم، عکس و مستند نگاری پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند را اعلام کرد.

همسر شهید قهاری، دکتر ابولفضلی و مصطفی ابراهیمی جوان نخبه ایرانی مهمانان برنامه امروز صبح پارسی بودند.

دو مستند «حماسه ملبورن» و «ماجرای نیمروز» جمعه 5 آذر از شبکه یک پخش خواهد شد.

قسمت پنجم برنامه «سینما سلامت»، امشب ۴ آذر از ساعت ۲۰ با حضور دکتر ابراهیم داروغه پزشک، دبیر سابق جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم سلامت به روی آنتن می رود.

برنامه «تهران 20»، دو آذر ماه، با حضور "جعفر صباغیان" معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی(ره) به واکاوی حضور افرادی با وسع مالی بالا در لیست مستمری بگیران کمیته امداد پرداخت.

عضو هیئت علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، آخرین وضعیت کرونا در ایران و جهان را تشریح کرد.

«ورزش ایران» یک میهمان حضوری و یک ارتباط اینترنتی دارد.

دکتر احسانی مدیر شبکه و مرتضی جاسبی مدیر گروه تولید شبکه نسیم از استودیو «چهل تیکه» بازدید و با عوامل برنامه دیدار و گفت و گو کردند. 

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند و تقدیر از برگزیدگان این رویداد تلویزیونی برگزار و از فعالیت‌های 2 مستندساز نام آشنای کشور تقدیر می‌شود.

برنامه «رخ به رخ» جمعه 5 آذر میزبان بهروز رضوی گوینده، صداپیشه و بازیگر کشورمان خواهد بود.

برنامه « دست خط» شبکه پنج سیما، این هفته جمعه ( 5آذر ماه) ساعت 16:10 میزبان دکتر حجت الاسلام والمسلمین دکتر ناصر رفیعی استاد حوزه علمیه خواهد بود. 

«خانه مهر» گفتگوهای کارشناسی ای در خصوص دوران نامزدی دارد.

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» امروز با حضور دوست و همراه همیشگی شهید شهریاری بر روی آنتن می‌رود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز دوشنبه ۸ آذر اعلام شد.

مجموعه مستندهای «آباد باد» و «بسیار سفر باید» در قاب شبکه افق جای گرفتند.

عوامل برنامه «دست فرمون» شبکه نسیم یکشنبه 7 آذر در امور مخاطبان روابط عمومی رسانه ملی به تماس های مخاطبان پاسخ دادند.

شبکه سلامت سیما به مناسبت هفته معلولان، ضمن پخش برنامه هایی مطالبه گرانه و فرهنگ ساز در حوزه این عزیزان، فیلم سینمایی مناسب سازی شده نیز در دستور پخش دارد.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «خوشنام» به کارگردانی علیرضا نجف‌زاده و تهیه‌کنندگی احمد زالی این روزها در خانه‌ای قدیمی در نزدیکی‌های میدان قیام در حال انجام است.

سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، از صدور مجوز برگزاری کنسرت‌ها خبر داد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما، اوضاع کم آبی کشور و اصفهان را تشریح کرد.

پنجاهمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به گفت‌وگوی با دکتر محمد شریف تابع‌بردار، دکترای دانشگاه هاروارد و مبدع اولین فناوری درمان بیماری‌های ژنتیکی عضلانی اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، یکشنبه ۷  آذر ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

مستند «اسرار سینما» دوشنبه 8 آذر ماه، 40 دقیقه بامداد با هدف بررسی انیمیشن اسکویی دو از قاب شبکه پنج تماشایی می شود.

فصل سوم سریال پرمخاطب «زیرخاکی» به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان و تهیه کنندگی رضا نصیری نیا کلید خورد.

برنامه «تهران 20»، ششم آذر ماه، با حضور " سید غنی نظری" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بررسی دهک بندی های درآمدی جامعه پرداخت.

مجموعه پویانمایی« چیا» با کیفیت4k  ساخته مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 9 صبح و 15 : 12 ظهر از شبکه پویا پخش می شود.

ایرانیان خارج از کشور، سوالات حقوقی خود را با «مشاور» شبکه جهانی جام جم مطرح کنند.

مستند «سایه روشن» محصول دفتر لندن امور بین الملل یکشنبه 7 آذرماه ساعت 14 از قاب شبکه پنج تماشایی می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد