امروز شنبه  24 مهر 1400
تعداد بازدید : 32 - تاریخ خبر : 1400/07/20 - 13:29
"ادب و هنر" محور گفتگوی صبح پارسی

محمدحسین فرمانی و ارسطو جنیدی مهمانان برنامه بیستم مهرماه صبح پارسی بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع روز بزرگداشت حافظ بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و شمیم علیزاده با محمدحسین فرمانی بنیانگذار عکس لوسی و ارسطو جنیدی کارشناس ادبیات فارسی به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گوی صبح پارسی فرمانی گفت: در تهران به دنیا آمدم و 10 سال شیراز زندگی کردم. کودکی ام را در شیراز به انجام کارهای هنری پرداختم و از دوران نوجوانی دوربین به دست عکاسی می کردم. بعد از زندگی در لس آنجلس باز هم به ایران سر می زنم و حالا در کاشان در حال انجام پروژه عکاسی هستم.

وی تصریح کرد: بیشتر در اروپا زندگی خود را می گذرانم اما هر وقت به ایران می آیم بیشتر و بیشتر عاشق ایران و جاذبه های آن می شوم.

بنیانگذار عکس لوسی افزود: بدون عکاسی فیلم معنایی ندارد. هر سکانس با یک فریم خوب آغاز و با یک فریم خوب به پایان می رسد و همین موضوع نشان دهنده اهمیت عکس در معنا یافتن فیلم و همچنین بهبود ادراک از سکانس های فیلم ها است.

فرمانی درباره پیشینه کار فرهنگی اش ادامه داد: در زمان بچگی بازیگری هم می کردم. کتابخانه ای در شیراز بود که کانون فرهنگی کودکان و نوجوانان نیز در آن فعال بود و از همان جا کارهای عکاسی و هنری را شروع کردم و بعد از اینکه درسم را در رشته مهندسی برق دریافت کردم، وارد عرصه عکاسی شدم و عکاسی تبلیغاتی را شروع کردم.

وی بیان کرد: پرتره مثل همه ژانرهای عکاسی، فریز کردن زمان و مکانی است که یک چهره در قرار دارد. اولین کاربرد عکاسی در دنیا برای تشخیص شخصیت افراد، پرتره بود. اینکه یک عکاس بتواند یک شخصیت از کسی را مدنظر قرار دهد و ارتباطی با او بگیرد که در یک فریم عکس آن شخصیت را به خوبی به نمایش بگذارد جذابترین قسمت عکاسی پرتره است.

عکاس موفق ایرانی اظهار داشت: کلکسیونم بیشتر پرتره است چون موزه ام در لس آنجلس نیازمند عکس های پرتره بود. دوست داشتم از سران عکاسی دنیا در نمایشگاه و موزه مان عکس داشته باشیم.

فرمانی گفت: ابتدا به عنوان عکاس تبلیغاتی شبانه روز در استودیو از محصولات صنعتی برای کارخانه های بزرگ عکس می گرفتم. در آن زمان احساس می کردم یک عکاس خوب نیستم و می توانم عکس خریدار خوبی باشم؛ با مجله ای همکاری کردم و از همین طریق توانستم با عکاس های بزرگ آشنا شوم و بفهمم که باید دوربین را کنار بگذارم و دید عکاسی خودم را برای انتخاب عکس های خوب صرف کنم تا کلکسیونی بزرگ را تشکیل دهم.

وی بیان کرد: در لس آنجلس که بودم دوستانم مرا به مسابقات اسکار می بردند. بعد از اینکه جایزه اسکار و یک جایزه هنری بزرگ دیگر را گرفتم تصمیم گرفتم کاری برای دل خودم انجام دهم و کسانی که خودشان همه زندگی شان را به عکاسی اختصاص داده اند را جلوی دوربین بیاورم. نه تنها آن ها بلکه کسانی که برای خلق یک عکس فاخر کمک کننده بوده اند مثل چاپ کننده عکس هم جزو سوژه های من برای عکاسی بوند. بعدها از این عکس ها مسابقاتی را برگزار کردیم و به افرادی که از آن ها عکاسی کرده بودیم جایزه می دادیم، اولین جایزه را به کالیبرسان دادیم که هیچ کس در زندگی اش به او جایزه ای نداده بود و آن جایزه اولین و آخرین جایزه عمرش شد اندکی چون بعد از آن رویداد از دنیا رفت.

بنیانگذار عکس لوسی تصریح کرد: آخر سال 1980 وقتی ایدز در دنیا به طرز وحشتناکی شروع شده بود یک پروژه به عنوان focus on AIDS را آغاز کردیم، عکس های زیادی در این حوزه گرفتم و تحقیق در این باره آغاز شد؛ به بیمارستان هایی در مناطق کمتر برخوردار واقع شده و نیازمند پول بودند سر می زدم و کمک می کردم.

فرمانی افزود: در ایران در پی سفری که به کاشان داشتم خانه های قدیمی را دیدم و به فکر افتادم تا آن ها را به موزه های عکاسی تبدیل کنم که مردم یاد بگیرند همه چیز نباید برای سرمایه گذاری و کسب درآمدهای کلان یا ایجاد هتل و اقامتگاه بومگردی باشد بلکه می توان با ایجاد موزه عکاسی در خانه های قدیمی آن ها را به جاذبه های گردشگری هم برای گردشگران بیرونی و هم برای علاقه مندان بومی شهر تبدیل کرد. برای تمام کارهای هنری که در این خانه ها در حال انجام است، عکاسان و نویسندگان مشهور کار کرده اند و حتی هنرمندانی از ایتالیا را وارد کرده ایم.

در بخش دوم گفت و گوی صبح پارسی جنیدی گفت: حافظ جامع تمام لطایف فرهنگ ایران است. حافظ چکیده همه مباحث فرهنگی ایران و مفاهیم انسانی که همه ابنای بشر را شامل می شود را مطرح کرده است. سخن حافظ آن قدر موجز و پر مفهوم است که بیست بیت مولوی یا یک داستان چند صفحه ای از نظامی با یک بیت حافظ برابری می کند.

وی تصریح کرد: امروزه در دنیا هر ایدئولوژی که روی کار می آید مدعی است که درمان قطعی برای آرامش روحی انسان در دست دارد اما هیچ کس جز خدا و معنویت نه تنها نمی تواند حال انسان را بهتر کند بلکه بدتر هم می کند.

کارشناس حوزه ادبیات فارسی درباره تاثیر پذیری لسان الغیب از شعرای بزرگ فارسی افزود: حافظ از سعدی، خاقانی و خواجو تاثیر زیادی پذیرفته است؛ فهوای سخنش شبیه خواجو است ولی کلامش بسیار شبیه سعدی هم هست و در بسیاری از ابیات از سعدی وام گرفته است. حافظ 10 اقتباس مستقیم از سعدی دارد و از این طریق سعی کرده است به او دین کند. شعرای کهن ایران هرکدام باغی هستند که تفرج در آموزه ها و مفاهیم آن ها لذت بخش است.

جنیدی مفهوم عشق در ابیات حافظ را اینطور بیان کرد: عشق به انسانیت، محبوب، مقصود، وطن، دوستان، در اشعار حافط بسیار سفارش شده است و بر اساس تعبیر این شاعر کسی که به احساسش به پدیده های اطرافش تبدیل به عشق نشود و عشق به خود، دیگران و طبیعت نداشته باشد در واقع نفهمیده است اطرافش چه خبر است ولی همه این عشق ها نمودی از عشق الهی بوده و نهایتا به عشق به معبود می رسد.

وی اظهار داشت: اگر نصایح حافظ را در نظر بگیریم از مهم ترین نصایح او همنشینی با خوبان است. با پاکی مانوس بودن، از پاکی الهام گرفتن و پرهیز از همنشینی با بدان از جمله مهم ترین نصیحت های حافظ است. به علاوه او در اشعارش به ما توصیه کرده است که سعی کنیم دانا و با اهل خرد همنشین باشیم تا از همه بدی ها دور بمانیم.

استاد دانشگاه رشته ادبیات فارسی ادامه داد: حافظ معرفی کننده مثنوی، آثار نظامی، بوستان و گلستان است.در بطن همه این آثار توجه ویژه به قرآن و معارف اسلامی، ایران باستان و نویسندگان و شاعران بزرگ ایرانی بروز و ظهور ویژه ای دارد. حافظ در ابتدا از فردوسی و مولانا و سعدی تاثیر می گیرد و بعد بر شعرای مثل خاقانی و حتی ملک الشعرای بهار تاثیر می گذارد.

جنیدی درباره تعبیر حافظ از خودش درباره خوانش قرآن به چهارده شیوه متفاوت عنوان کرد: منظور حافظ چهارده خوانش قرآن است که چهارده تاویل و تفسیر متفاوت دارد. قبل از حافظ افرادی بوده اند که آن چهارده روایت را جمع کرده اند چون نحوه خوانش آیات تفسیر آن را تغییر می دهد. انسان به تعبیر حافظ باید عاشق باشد و برای کسی دلش بتپد که بتواند از زندگی لذت ببرد. شفیعی کدکنی می گوید این بیت «عاشق شو ارنه روزی کار جهان سرآید» بهترین تعبیر از زندگی در دنیا است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

«فوتبال برتر» امروز سه شنبه ۲۰ مهر و همزمان با پخش زنده دیدار فوتبال بین تیم های ملی ایران و کره جنوبی، فصل جدیدی از این برنامه را کلید می زند.

چندین فیلم پلیسی جدید تولید شده در مؤسسه فرهنگی هنری ناجی هنر این هفته از شبکه های یک و سه سیما پخش می‌شود.

شبکه ورزش به زودی و همزمان با ایام ربیع الاول با طرح‌های جدیدی به استقبال فصل جدید لیگ‌های ورزشی می‌رود.

معاونت سیما به مناسبت ماه ربیع الاول و آغاز هفته وحدت، برنامه هایی با با حال و هوای این ماه و همچنین مبتنی بر تقویت وحدت و یکپارچگی بین مسلمانان تدارک دیده است.

در روزهای پایانی هفته پنج‌شنبه و جمعه 22 و 23 مهر ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «با من حرف بزن»، «شهر طغیان» و «خواب آب» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

سینا حجازی خواننده تیتراژ آغازین برنامه «بسته پیشنهادی» شد که با اجرای مژده لواسانی از ابتدای ماه ربیع الاول روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

اولین قسمت از برنامه‌ «پرنیان صدا» به تهیه کنندگی و اجرای سعید توکل، جمعه 16 مهرماه ساعت 20 همزمان با شروع ماه ربیع الاول از شبکه پنج سیما روی آنتن می رود. 

اولین قسمت از فصل سوم مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به تهیه کنندگی سپهر محمدی و کارگردانی اصغر توسلی با آغاز ماه ربیع 17 مهرماه هرشب ساعت 23 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

تهیه‌کننده سریال «بی‌نشان» آگهی جذب هنرور منسوب به این پروژه را جعلی دانست و تاکید کرد اطلاعات این پروژه از کانال رسمی آن منتشر می‌شود.

برنامه «اسرار سینما»، میان برنامه جدید شبکه نمایش از فردا به روی آنتن می رود.

پیکر هنرمند فقید زنده یاد فتحعلی اویسی در کنار مزار محمود اختیار شاعر و نویسنده ایرانی به خاک سپرده شد.

شبکه نمایش در پی در گذشت هنرمند پیشکسوت عزت الله مهرآوران با پخش فیلم سینمایی «سیب سرخ حوا»  یاد و خاطره ایشان را گرامی می دارد.

سریال «روزگار جوانی» به کارگردانی اصغر توسلی و تهیه‌کنندگی سپهر محمدی از شنبه ۱۷ مهرماه ساعت ۲۳ از شبکه پنج سیما روی آنتن می‌رود. تکرار این سریال نیز ساعت ۱۹ فردا پخش می‌شود.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» پنجشنبه به مناسبت شهادت امام رضا (ع) با حضور هادی شکری بر روی آنتن می‌رود.

برنامه «شب نشینی» چهارشنبه شب با حضور میلاد رضایی بر روی آنتن می رود.

 

مجموعه مستند جدید سه قسمتی «آبگیر؛ آبادی حیوانات آفریقا» از شنبه 17 مهرماه در قاب چهارسوی علم شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

اولین و دومین قسمت از برنامه «شهرک رنگین کمان» با محوریت آموزش مهارت های زندگی و مدیریت بحران به تهیه کنندگی مریم وطن پور روزهای شنبه و یکشنبه حوالی ساعت ۱۵:۱۵ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

اولین قسمت از فصل سوم مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به تهیه کنندگی سپهر محمدی و کارگردانی اصغر توسلی با آغاز ماه ربیع 17 مهرماه هرشب ساعت 23 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

تهیه‌کننده سریال «بی‌نشان» آگهی جذب هنرور منسوب به این پروژه را جعلی دانست و تاکید کرد اطلاعات این پروژه از کانال رسمی آن منتشر می‌شود.

برنامه «اسرار سینما»، میان برنامه جدید شبکه نمایش از فردا به روی آنتن می رود.

 

عباس پورفرد و رسول تبرایی مهمانان برنامه صبح پارسی بیست و سوم شهریور ماه بودند.

برنامه «شب نشینی» جمعه شب با حضور رامین ناصر نصیر بر روی آنتن می رود.

«مثبت دست فرمون» با کارگردانی و اجرای حامد تهرانی با شروع فصل سوم این مسابقه از امشب ۲۳ مهرماه روانه آنتن شبکه نسیم می‌شود.

محمدرضا گرایی دارنده مدال‌های طلای المپیک و قهرمانیِ جهان جمعه ۲۳ مهر مهمان برنامه شبانگاهی «دست در دست» می‌شود.

در قسمت امشب «سریالیست» که یک ساعت زودتر از همیشه روی آنتن می رود، پدرام کریمی میزبان بازیگران سریال «در کنار پروانه ها» است و شاهد احمدلو نیز پرونده سریالهای پلیسی را در برنامه باز می کند.

مریم السادات هاشمی و سیدمصطفی حسینی میهمان برنامه هستند.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» جمعه با حضور کارشناس مذهبی و قاری قرآن نابینا بر روی آنتن می‌رود.

برنامه «شب نشینی» پنجشنبه شب با حضور مجید مشیری بر روی آنتن می رود.

صبح پارسی بیست و دوم مهرماه با حضور مازیار عبایی دکترای حوزه شهرسازی کارشناس حوزه شهرسازی بر روی آنتن رفت.

ویژه برنامه «قرار ما» به تهیه کنندگی مجید صفری، به مناسبت آغاز امامت مهدی صاحب الزمان از شبکه یک پخش می شود . 

ویژه برنامه قرار ما به مناسبت شهادت امام حسن عسگری علیه السلام از شبکه یک پخش می شود. 

شادی عبدالوند و شهرزاد کمال زاده مهمانان شب نشینی بیست و یکم مهرماه بودند.

مجموعه 13 قسمتی «قصه رسیدن» به کارگردانی مشترک امیرحسین خلیل‌زاده و محمدرضا محب آل عبا پنج‌شنبه‌ها روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

 در شب گذشته سردار منتظر المهدی مشاور فرمانده ناجا و دستیار فرمانده سایبری کشور به همراه مدیرگروه فیلم و سریال شبکه دو سیما آقای بهرنگ ملک محمدی از یکی لوکشین های اصلی سریال «نوار زرد ۲» بازدید داشتند.

از فیلم تلویزیونی «پسرم رسول» اثری از شبکه پنج سیما در جشنواره بین المللی فیلم کودک تقدیر شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد