امروز چهارشنبه  1 ارديبهشت 1400
تعداد بازدید : 134 - تاریخ خبر : 1400/01/18 - 09:56
ساردویی در به «وقت ایران» مطرح کرد:
کشور از کشاورز حمایت نمی‌کند

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت‌ها تا آنجا که می‌توانستند سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در بخش صنعت انجام داده‌اند لیکن در بخش کشاورزی کم کاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه زنده«به وقت ایران» 17 فروردین با حضور علی کیانی‌راد رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی و ذبیح الله اعظمی ساردویی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با موضوع «کشاورزی» از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت.
ذبیح الله اعظمی ساردویی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر یکی از عوامل اصلی و اشکالاتی که در بازار وجود دارد، حتی در موضوع مرغ به قانون تمرکزی بر می گردد که در سال 98، آن را  از وزارت جهاد کشاورزی به شورای سران قوا برده و به وزارت صمت انتقال داده شد.
وی افزود: وظیفه مجلس این است که قوانین دست و پاگیر را حذف کند و قوانین مورد نیاز مصوب شود. بانک‌ها یکی از موانع اصلی در این مسیر هستند، درصدها  و وثیقه‌هایی که از تولید کننده گرفته می‌شود از موانع  پیش روی تولیدکننده می‌باشد.
ساردویی یکی از اشکالات اساسی را تربیت نکردن کارشناس کشاورزی مهارت محور دانست و گفت: در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کشاورزی کشور کارشناس مهارت محور تربیت نمی‌شود. یکی از نگرانی‌های وزیر جهاد کشاورزی و کمیسیون کشاورزی مجلس این است که در آینده کشاورزی کشور به دست چه کسانی خواهد بود.
وی بیان کرد: در مدیریت بهره‌وری در بخش کشاورزی،برای آب و زمین باید زیرساخت‌ها فراهم شود.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: متاسفانه از 150هزار مهندس کشاورزی در کشور 83هزار نفر آنها بیکار هستند.  
ساردویی با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور با ریسک بالا صورت می گیرد، افزود: دولت‌ها تا آنجا که می‌توانستند سرمایه‌گذاری بسیار خوبی در بخش صنعت انجام داده‌اند لیکن در بخش کشاورزی کم کاری شده است. تنها مواردی که با جدیت دنبال شده آبیاری‌های نوین است.
وی انتقال دانش به کشاورزان را یکی از مسائل مهم دانست و گفت: تولید بذر هیبرید(Hybrid )یکی از مشکلات کشور در بخش کشاورزی است و این موضوعی است که وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی از آن آگاه هستند. مشکلی که خوشبختانه شرکت‌های دانش بنیان در این مسیر به کمک آمده‌اند.  
ساردویی با بیان اینکه کشاورز تولید می‌کند اما در کشور اصلا حمایت نمی‌شود، گفت: وزارت جهاد کشاورزی آمار دقیقی از سطح زیر کشت ندارد.  
وی افزود: یکی از مشکلات اساسی کشور در بحث زیرساختها مانند مرتب سازی، بازاریابی و بسته بندی شیک است.
در ادامه این برنامه؛ علی کیانی‌راد رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: زنجیره‌های عرضه محصولات کشاورزی و غذا در دنیا جزو پیچیده‌ترین طولانی‌ترین و پرنفع‌ترین زنجیره‌ها به شمار می‌آیند که مدیریت آنها بسیار سخت است. بنابراین؛ وقتی از تولید محصولات کشاورزی صحبت می‌شود بدون توجه به بیش از مزرعه و سفره مردم نمی‌توان از موانع سخن بگوییم.
وی افزود: بدون داشتن نظام توزیع و الگوی مصرف مناسب در تولید محصولات کشاورزی قطعا نمی‌توان موفق بود.
کیانی‌راد بیان کرد: بخش کشاورزی از سایر بخش‌های اقتصادی جدا نیست. متاسفانه بیشترین نکته‌ای که باعث عدم پشتیبانی و ایجاد مانع برای بخش کشاورزی می‌شود، این است که به تولید کشاورزی و تولید کننده  به عنوان یک فعالیت اقتصادی در کشور نگاه نمی‌شود. در ایران به اسم حمایت از مصرف کننده سرکوب قیمت را برای تولیدکننده بعمل می‌آید در حالی که باید به این موضوع توجه داشت که وقتی تولیدکننده از قیمت دریافتی بخش کشاورزی حمایت نشود، پایداری امنیت غذایی به خطر خواهد افتاد.
وی اضافه کرد: متاسفانه مدیریت زنجیره ارزش غذا در کشور از مدیریت واحدی برخوردار نیست.
کیانی‌راد خاطرنشان کرد: کشور در فرایند تصمیم‌سازی، سیاست‌سازی، تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها در حوزه کشاورزی دارای نقص است.
وی افزود: ایجاد، تکمیل، توسعه و حمایت زنجیره ارزش نکته مغفول مانده بخش کشاورزی و تولید غذایی کشور است.
کیانی‌راد همچنین عنوان کرد: یکی از موانع مهمی که در توسعه زنجیره‌های ارزش کشاورزی و غذا در ایران وجود دارد، کمبود سرمایه‌گذاری و عدم توجه تاریخی است. متاسفانه سهم سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش کشاورزی نسبت به کل سرمایه‌گذاری در اقتصاد هیچ‌گاه بالای 5درصد نرفته است. سهم سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش کشاورزی از کل سرمایه‌گذاری در تمامی بخش‌های اقتصادی کشور از 6/4دهم درصد در سال 90به 6/3 دهم درصد در سال 98رسیده است. این در حالی است که رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی از رقم 5و نیم درصد در سال 90 به 8/8 درصد در سال 98 رسیده است. این سوال پیش می‌آید که چطور ممکن است که این اتفاق افتاده باشد، جز این بوده که بر منابع پایه فشار وارد شده است. که در دو حوزه سرمایه‎گذاری زیرساختی و حوزه ماشین‌آلات خود را نشان می‌دهد.
وی افزود: ترکیب سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نامناسب بوده و بیشتر در حوزه زیربنایی سرمایه‌گذاری شده که محصول سیاست‌گذاری نامناسب است.
کیانی‌راد با بیان اینکه تولید در بخش کشاورزی با نگاه بازار صورت نمی‌گیرد، تاکید کرد: مانع اول سرمایه گذاری، مانع دوم سیاست گذاری‌های کلان اقتصادی و نوع نگاه سیاستگذاران به بخش کشاورزی است.

برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه کنندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

به مناسبت ماه مبارک رمضان، فصل دوم برنامه «رفیق» ویژه افطار و سحر روی آنتن شبکه امید خواهد رفت.

دبیر شورای معارف سیما تواصی به حق و صبر و پیروزی در نتیجه حرکت جمعی بر محور استقامت و مقاومت را موضوع اصلی برنامه های معارفی رسانه ملی در ماه مبارک رمضان اعلام کرد.

در روزهای ینج‌شنبه و جمعه 26 و 27 فروردین ماه که مصادف با روزهای ابتدایی ماه رمضان است با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

سازندگان سریال «هم بازی» شبکه دو در پاسخ به تماس های مردم با سامانه 162 روابط عمومی از ابراز رضایت مخاطبان خوشنود و به ساختن فصل دوم سریال دلگرم شدند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی از مدیر شبکه یک برای پخش مستند «مسیحادم» قدردانی کرد.

سیمای بندگی

شبکه های سیما همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه هایی را در قالب های متفاوت و برای رده های سنی مختلف تهیه و تولید کرده اند که روی آنتن خواهد رفت.

رئیس مرکز تولید و فنی سیما از تمهیدات گسترده این مرکز برای انتخابات خرداد 1400 خبر داد.

شبکه های سیما همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه هایی را در قالب های متفاوت و برای رده های سنی مختلف تهیه و تولید کرده اند که روی آنتن خواهد رفت.

شبکه افق سیما در ماه مبارک رمضان برنامه‌های ویژه‌ای را برای مخاطبان در نظر گرفته است.

سعید شریعت خواننده تیتراژ برنامه تلویزیونی «ماهِ ماه» شبکه سلامت سیما شد.

انیمیشن عروسکی « قصه های من و آقاجان» در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه های جهانی جام جم و سبکه پویا پخش می شود.

مسابقات کشتی قهرمانی آسیا از شبکه ورزش سیما پخش می شود.

دکتر حمید شاه آبادی در پیامی درگذشت هنرمند پیشکسوت تلویزیون و سینما محسن قاضی مرادی را تسلیت گفت.

به مناسبت  ۲۹ فروردین روز ارتش ، گروه رادیو و تلویزیون نیروی زمینی برنامه های مناسبتی ویژه ای برای  این روز تهیه و تدارک دیده اند.

 

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

مدیر شبکه سلامت سیما تاکید کرد : با توجه به افزایش مخاطبان برنامه های شبکه سلامت ،  این شبکه به روی ویترین تلوبیون می رود.

 سعید سعدی ضمن اعلام خبر ادامه تصویربرداری سریال «بچه مهندس۴» تاکید کرد: زحمات خالصانه علی غفاری در مجموعه بچه مهندس در یادها می‌ماند.

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

سومین قسمت مستند «شهر آرا»، ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا دوشنبه 30فروردین ماه ساعت 11 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

«رفیق» ویژه برنامه شبکه امید در لحظات سحر و افطار است که مخاطبان خود را در این لحظات نورانی با خود همراه می کند.

 

ویژه برنامه «جشن رمضان»۱۴۰۰، امشب هشتمین قسمت خود را با حضور مهمان های ویژه روانه آنتن می کند.

مهمان برنامه «ضیافت» شبکه قران گفت : مرحوم میرزای آشتیانی علاوه بر اینکه در عرصه فعالیت‌های علمی، اجتماعی و سیاسی سرآمد بود در عبادت نیز دست بلندی داشت و در حالیکه زیارت جامعه را زمزمه می‌کرد، به دیدار حق شتافت.

برنامه «ماهِ ماه» در هفتمین از شب ماه مبارک رمضان با روایت هایی از جنس امید به سبب حضور مهمانان رقم خورد.

بازی برگشت تیم های پرسپولیس ایران و گوا از شبکه سهسیما پخش می شود.

«شطرنج باز»، «انتقام»، «پادشاه دایناسورها سفر به کوهستان آتش» و «سیاهرگ» فیلم های سینمایی جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما روی آنتن می رود.

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در هفتمین شب از برنامه جشن رمضان 1400، بینندگان قصه های جذاب و امیدوار کننده از مهمانان شنیدند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس و معاون اشتغال و کارآفرینی کمیته امداد امام خمینی (ره) در جدیدترین قسمت از برنامه «به وقت ایران» شبکه آموزش به بحث توانمندسازی و اشتغال محرومان پرداخت.

برنامه «مثبت سلامت» امروز با موضوعات حوزه‌ی محیط زیست، روی آنتن شبکه سلامت می‌رود.

خانواده جوادزاده مهمان هفتمین قسمت از برنامه «دعوت» بودند.

برنامه «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، جمعه 3 اردیبهشت ماه مصادف با دهم ماه مبارک رمضان ( وفات حضرت خدیجه ( س) به تبیین موضوع نقش حضرت خدیجه ( س) در بسترسازی مفهوم انتظار روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

فیلم مستند «کارواش» به کارگردانی محسن سخا  و محصول شبکه مستند به بخش مسابقه دوازدهمین دوره جشنواره فیلم‌های کُردی لندن راه یافت.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۲۲۲ برای روز چهارشنبه اول اردیبهشت اعلام شد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد