امروز چهارشنبه  1 بهمن 1399
تعداد بازدید : 123 - تاریخ خبر : 1399/09/05 - 08:51
دکتر لطف الله سیاهکلی در برنامه «به وقت ایران » مطرح کرد:
جای صندوق رفاه دانشجویان در فضای آموزش مجازی خالی است

نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بودجه های موجود باید ساماندهی شوند و از صندوق رفاه دانشجویان در امر آموزش مجازی و رفاه دانشجویان استفاده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه زنده «به وقت ایران» چهارم آذرماه با حضور دکتر سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و دکتر لطف الله سیاهکلی نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی در زمینه وضعیت آموزش مجازی دانشجویان در دوران کرونا از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت.

دکتر لطف الله سیاهکلی نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که این روزها دانشجویان و اساتید را با مشکل مواجه کرده است، بحث فضای مجازی است. در عین حال که فضای مجازی ارزان، پرسرعت و باکیفیت است اما اگر مباحث زیرساختی آن مهیا نباشد، گران، کم سرعت و بی کیفیت خواهد بود.
وی با بیان اینکه به هیچ وجه شرایط برای آموزش مجازی برای دانشجویان مطلوب نیست، گفت: کلاس یک سیستم تعاملی است و در آن احساس منتقل می شود. وقتی سیستم تعاملی می شود بخشی از این احساس کم می شود، لیکن سیستم تعاملی که در فضای مجازی وجود دارد قابل قیاس با سیستم های آموزشی رادیو و تلویزیونی نیست.
دکتر سیاهکلی افزود: سیستم های آموزشی رادیو و تلویزیونی، کاملا یک طرفه است. در صورتی که در فضای مجازی سیستم کاملا تعاملی است. به جز احساسی که چهره به چهره می باشد بقیه فاکتورهای کلاس در آن نهفته است و این سیستم تاثیر گذار نیست.
وی همچنین عنوان کرد: بیش از13 سال پیش، بحث شبکه ملی اطلاعات، توسط مقام معظم رهبری عنوان شد، که متاسفانه راه اندازی نشد و همچنین شبکه بین دانشگاه ها ضعیف انجام شد. اگر دارای زیرساختی بودیم که به جای ظرفیت، به آن سرعت می بخشیدم وضعیت به این شکل نبود و با وجود شبکه ملی اطلاعات مشکلات کنونی وجود نداشت.
نایب رئیس فراکسیون رسانه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از 80درصد فعالیت های ما در درون کشور است، اضافه کرد: از ظرفیت بین الملل جز ارسال یا دریافت مطالب استفاده دیگری نمی شود، که شبکه ملی اطلاعات همه امور را در برمی گیرد و در کنار آن اینترنت هم قرار می گیرد، ولی اینترنت نمی تواند شبکه ملی اطلاعات داشته باشد. بنابراین باید مسائل را در درون کشور حل کرد و اینترنت بین الملل هم نیز به آن اضافه شود.
وی استفاده از ظرفیت های آموزش از طریق فضای مجازی را بسیار خوب دانست و افزود: سال ها پیش دانشگاه های پیام نور این کار را شروع کرد و نسبتا موفق بود ولی به آن اهمیت داده نشد، متاسفانه تا به بحران نرسیم به حل مسئله نمی پردازیم.
دکتر سیاهکلی در رابطه با اختصاص بودجه 1400به امر آموزش مجازی، گفت: بودجه های موجود باید ساماندهی شوند و از صندوق رفاه دانشجویان در امر آموزش مجازی و رفاه دانشجویان استفاده شود. 20تا 100هزارتومان میانگین استفاده هر دانشجو از اینترنت است که متاسفانه این رقم بالای برای اوست و می بایست از صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شود. بسیاری از دانجشویان از نبود زیرساخت در مناطق خود رنج می برند. در حالی که صندوق رفاه دانشجویان موظف به پرداخت هزینه های است که رفاه دانشجویان را در برمی گیرد. ضمن اینکه مجلس در بودجه 1400 برای این امور بودجه ویژه ای در نظر خواهد گرفت تا دانشجویان بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.
وی با بیان اینکه تلویزیون باید تعاملی باشد، گفت: تلویزیون باید اختصاصی شود و فضای مجازی کمک می کند که تلویزیون قالب شکنی کند و از فناوری های نو استفاده کند و آینده نگر باشد.
دکتر سیاهکلی اضافه کرد: از دولتمردان، وزارت علوم و وزارت آموزش پرورش خواهش می کنم که برای رفع مشکلات خود در این زمینه لایحه به مجلس ارائه کنند، در این صورت مجلس با خیال راحت تر، به این امور خواهد پرداخت.
در ادامه برنامه؛ دکتر سیدمحمودرضا آقامیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران اظهار داشت: برای آموزش مجازی آمادگی نداشتیم، کشور از حجم بالای دانشجو برخوردار است و طبیعتا وجود زیرساخت از اهمیت بسیاری برخوردار است. مسئله توزیع پهنای باند و نرم افزارهای آموزشی با ضعف روبه روست.
وی با بیان اینکه نکته مهم و اساسی مسئله آموزش دانشجویان و اساتید در فضای مجازی بود، افزود: آموزش و پذیرفتن این موضوع از سوی دانشجو و استاد مستلزم زمان بود و این موضوع مشکلی است که سیستم، استاد و دانشجو را درگیر کرده است. ولی می بایست به مرور زمان این مشکلات حل و فصل شود.
دکتر آقامیری در ادامه گفت: پذیریش فضای مجازی برای دانشجویان یک بحران بود و هنوز منتظر هستند که به فضای کلاس حضوری برگردند. اشکال بزرگی که در این زمینه وجود دارد، مسئله انتقال دانشجویان به سیستم هاست و اکنون کلاس های برخی از دانشجویان تشکیل نشده، که موجب گله مندی آنها شده است.
وی افزود: دانشگاهی مانند شهید بهشتی در ابتدا با مسئله فرهنگی و پذیریش اساتید با برگزاری کلاس های مجازی روبه رو بود ولی رفته رفته این امر منظم تر شکل گرفت. اما در دانشگاه آزاد به دلیل حجم بالای دانشجو مشکلات بیشتر است، و هنوز درصدی از کلاس ها تشکیل نشده است. امید است که از هفته آینده این مشکلات برطرف شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران خاطرنشان شد: یکی از مشکلات انتقال اطلاعات دانشجو برای ثبت نام است، که خوشبختانه در حال به روز رسانی است.
وی با تاکید براینکه کرونا ما را 6 سال جلو انداخت، گفت: در زمینه استفاده از فضای مجازی به عنوان یک ابزار جدید برای آموزش، کرونا ما را جلو انداخت. شاید اگر زیرساخت ها فراهم بود و شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شده بود، امروز از مشکلات کمتری در این زمینه رنج می بردیم. ولی علیرغم تمام مشکل موجود، در زمینه استفاده از فضای مجازی، پرش بلندی از شرایط رکود کنونی، به یک حالت فعال تبدیل شد و این تهدید به فرصت تبدیل شد.
دکتر آقامیری تاکید کرد: صندوق رفاه دانشجویان باید برای ایجاد زیرساخت های آموزش مجازی هدایت شود و در قالب ارائه و توزیع تبلت یا به طرق مختلف دیگر به دانشجویان کمک کند. به نظر می رسد که با تصمیم گیری و مدیریت مناسب مشکلات موجود در این زمینه حل خواهد شد.
وی اذعان داشت: اشکال بزرگی که در بحث های فنی وجود دارد، بخش کارهای عملی است، گاهی تا 30درصد کار دانشجو عملی است و هنوز زیرساختی برای این موضوع فراهم نشده است. بنابراین نباید کارگاه های عملی نباید تعطیل باشند و باید آزمایشگاه ها و کارگاه های عملی را با ظرفیت پائین برگزار کرد.
برنامه «به وقت ایران» با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه کنندگی علیرضا عاصم یوسفی روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌ رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مجموعه مستند «روزهای انگلیسی» با موضوع تاریخچه روابط ایران و انگلستان، در 10 قسمت از شبکه افق پخش می‌شود.

سریال ژاپنی جدید و جذاب «نوش جان» ؛  نخستین بار در سیما از سه شنبه۲۳ دی ماه ساعت ۱۹ از این شبکه پخش شده و جایگزین سریال پاستا خواهد شد.

 

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س)؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

در روزهای پایانی این هفته، با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما و سه فیلم جدید «بانکدار مبارز»، «در دوران جنگ» و «سوفی و دیوانه» همراه باشید.

مدیران ارشد معاونت توسعه و فناوری رسانه در سازمان صداوسیما ، درباره اقدامات رسانه ملی درخصوص قابلیت HD شدن سیزده شبکه تلویزیونی و چگونگی دسترسی و امکان استفاده مخاطبان از این فناوری ، توضیحاتی برای بینندگان ارائه کردند.

«کافه بازی» از بازی سازهای ایرانی و فعالان صنعت بازی های رایانه ای حمایت و آخرین تحولات بازی های رایانه  ای را مرور می کند.

مسابقه تلفنی «دو در دو» با هدف ایجاد سرگرمی و نشاط اجتماعی، ارتقای دانش عمومی و تعامل هر چه بیشتر با مخاطبان از دوشنبه 22 دی ساعت 19:45 روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود.

مستند «استان چهاردهم» با بررسی موضوع جنجالی جدایی بحرین از ایران در برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» رونمایی می‌شود.

سند تفاهم نامه تعامل و همکاری در تولیدات رسانه ای میان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و مرکز پویانمایی صبا امضاء شد.

در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در دیدار با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم هم افزایی مشترک دو نهاد در تولید آثار دینی تاکید کرد.

مدیر پخش شبکه یک سیما، از برپایی حسینیه ایران در این شبکه خبر داد . 

ادامه تصویربرداری سریال «هم‌بازی» به کارگردانی سروش محمدزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمودی در تهران و حومه در حال انجام است.

مستند پرتره «سخنران مشهور»، با محوریت زندگی سیاسی مرحوم محمد تقی فلسفی در سه قسمت از جمعه 26 دی ماه ساعت 22 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

مجموعه انیمیشن « حاکم و حاتم 2 » از تولیدات مرکز پویانمایی صبا هر شب ساعت 45 : 21  از شبکه نهال پخش می شود.  

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

فیلم سینمایی «سرقت از برج» به کارگردانی "برت راتنر" در قالب برنامه «سینما حکمرانی» تحلیل می شود.

مشاور ریاست در امور انتظامی و فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با ارسال سپاس نامه ای از مدیر شبکه سلامت سیما قدردانی کرد.

مستند «سخت شیرین» به کارگردانی سید مهدی میرغیاثی پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

«دست در دست» در سومین قسمت از ویژه‌برنامه زمستانی خود که پنجشنبه 2 بهمن روانه آنتن می شود میزبان سیاوش طهمورث است.

«ساندویچ»، «ارابه» و «شبح» سه فیلم جدیدی هستند که در روزهای 2 و 3 بهمن ماه روی آنتن شبکه های سیما می رود.

برنامه «ورزشگاه» امشب ساعت 21:50 با هدف بررسی آخرین اتفاقات و حواشی ورزش کشور میزبان دکتر مهدی علی نژاد "معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان" است.

دکتر علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ارزیابی دقیق تر و مستمر، اعتبار آزمون ها و گواهی ها و مدارک را بالا می برد ومتاسفانه دانشگاه ها و اساتید در این زمینه آنچنان که باید موفق نبوده است.  

برنامه «تهران 20» امشب (چهارشنبه 1 بهمن ماه) با حضور دکتر سید محسن دهنوی، نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

فرماندار شهرستان مهدیشهر از برنامه «ایران فعال» شبکه سلامت تقدیر کرد.

سینمایی «منشی فرمانروا» بامداد پنج شنبه 2 بهمن ماه 40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه «قرنطینه» شبکه پنج سیما پنجشنبه 2 بهمن ماه ساعت 22 میزبان مسعود ده نمکی روزنامه‌نگار، فعال سیاسی و کارگردان آثاری چون «اخراجی ها، معراجی ها، رسوایی و ...» می شود.

برنامه «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، جمعه 3 بهمن ماه ساعت 17:30 با موضوع تبیین و بررسی خود سازی از دیدگاه انقلاب اسلامی روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۷ شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما برای  روز چهار شنبه اول بهمن اعلام شد.

در آئین تجلیل از سفیران هوای پاک شهر تهران ،  شهردار تهران از علی ضیا تقدیر کرد.

ادامه تصویربرداری سریال «هم‌بازی» به کارگردانی سروش محمدزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمودی در تهران انجام می‌شود‌.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد