امروز پنج شنبه  21 فروردين 1399
تعداد بازدید : 122 - تاریخ خبر : 1398/11/28 - 12:07
کارشناس مهدویت در برنامه «بازگشت» شبکه افق:
انحرافات مهدوی به دنبال ساختن علائم ظهور هستند

کارشناس مهدویت در برنامه تلویزیونی «بازگشت» شبکه افق گفت: جریان‌های انحرافی مهدوی ناشی از ناآگاهی عمومی، سوق دادن مردم به ساختن علائم ظهور و گرایش به شخص‌محور هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برنامه تلویزیونی «بازگشت» با موضوع آسیب‌شناسی فرقه‌های نوظهور و مسئله مهدویت، یکشنبه شب از شبکه افق سیما پخش شد.
کارشناس این برنامه، محمدرضا نصوری مدرس مرکز تخصصی مهدویت و استاد دانشگاه قم بود؛ وی در گفت‌وگو با مجری برنامه با بیان اینکه شیطان هیچ‌گاه در برابر نگاه توحیدمحور سکوت نمی‌کند اظهار کرد: او در مقابل این رویکرد می‌ایستد و سعی دارد جامعه را به سوی شیطانیت سوق دهد، بنابراین طبیعی است که مومنان در معرض تهدید و اشتباه قرار بگیرند ولی نکته اساسی این است که اگر در مسائل معرفتی پخته‌تر و آگاه‌تر باشند، دچار اشتباه نمی‌شوند و بالعکس اگر ناآگاه باشند، در مقابل شبهات کوچک نیز زانو می‌زنند و دچار لغزش می‌شوند.
وی افزود: این دوگانگی در همه زمان‌ها وجود داشته حتی در زمان پیامبر اکرم(ص) نیز گروهی به دلیل شناخت و معرفتی که نسبت به ایشان داشتند، از اشتباه و لغزش دور می‌شدند و گروهی دیگر به خاطر عناد و دشمنی و طبعا ناآگاهی نسبت به حقیقت اسلام و نبوت پیامبر اعظم، روز به روز بر گمراهی و ضلالت خود می‌افزودند.
این کارشناس حوزه مهدویت با بیان اینکه فرقه‌های انحرافی آخرالزمانی همواره در کمین جامعه هستند خاطرنشان کرد: این فرقه‌ها در عین حال دین‌گریز، عالم‌گریز و دشمن ولایت هستند، آنها حتی امروز هم به مدافعان حرم ایراد می‌گیرند و می‌گویند چرا به دستور ولایت عمل می‌کنید، باید مستقیما به امام معصوم وصل شویم و علمای دین، نائبان عام حضرت نیستند.
وی ادامه داد: این گروه‌ها قبلا هم وجود داشتند به طوری که به امام راحل ایراد می‌گرفتند و می‌گفتند ظلم شاه زمینه‌ساز ظهور است چرا با او مبارزه کنیم؟ در حالیکه این تفکر اشتباه بوده و مخالف دستورات صریح اسلامی از جمله امر به معروف و نهی از منکر است.

عدم نگاه جامع به دین، خطر انحراف را افزایش می‌دهد
نصوری با بیان اینکه اگر نگاه جامع به دین نداشته باشیم این انحرافات به وجود می‌آیند گفت: جریان اصلی انقلاب اسلامی و مسئله مهدویت مانند سیلی خروشان در مسیر حقیقیت خود پیش می‌رود به طوری که می‌بینیم حجم تولیدات معرفتی پیرامون مهدویت طی 40 سال اخیر افزایش چشمگیری یافته ولی طبیعی است که این مسئله با حواشی خاصی هم روبرو شود زیرا دشمنان هیچ گاه ساکت نمی‌نشینند که مومنان به راه خود بروند، در واقع آنها لشکر شیطان هستند که امروز در مقابل حقانیت تشیع برخاسته‌اند.
این استاد دانشگاه با اشاره به ترویج شبهاتی همچون ظهور صغری عنوان کرد: این شبهات از سوی دشمنان حقیقت ترویج می‌شود تا اعتقاد به امام عصر(عج) کمرنگ شود.
وی با بیان اینکه ادبیات انتظار قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تغییراتی کرده است گفت: تولید مستند «ظهور نزدیک است» و مواردی مانند آن، همه جزو انحرافاتی هستند که متناسب با شرایط شکل می‌گیرند آن هم توسط افراد و جریاناتی پشت پرده که به جای دعوت مردم به زمینه‌سازی برای ظهور، به دنبال ساختن علائم ظهور هستند در حالیکه بیان این علائم توسط اهل بیت(ع) فقط برای گم نکردن راه صورت گرفته و در دست ما نیستند.
نصوری اینگونه اقدامات را عاملی برای سوء استفاده دشمنان دانست و تصریح کرد: ممکن است حتی اینگونه انحرافات در لباس افراد تریبون‌دار، جریان‌های دارای سبک و مکتب خاص یا حتی اشخاص انقلابی هم ترویج شود، البته این افراد دلشان نه برای امام زمان(عج) می‌سوزد و نه برای ولایت و انقلاب بلکه به دنبال منافع خود هستند.
این کارشناس مهدویت افزود: لازم است برای مقابله با اینگونه جریان‌ها، ذائقه عمومی را اصلاح کنیم، به این نحو که به عنوان مثال تشرف‌گرایی را نقد و این مسئله را تبیین کنیم که نیازی نیست حتما به محضر امام عصر(عج) برسیم بلکه باید اعمالی را انجام دهیم که مورد رضایت او باشد.
وی با بیان اینکه نباید رویکرد امنیتی و قضایی به انحرافات و شبهات داشته باشیم بلکه باید رویکردی فرهنگی و اقناعی را در پیش گرفت خاطرنشان کرد: برخوردهای دفعی و امنیتی موجب می‌شود مدعیان آن انحراف مظلوم‌نمایی کنند البته اگر مفاسد اخلاقی و امنیتی به وجود آوردند باید برخورد جدی با آنها صورت بگیرد ولی تا آنجا که امکان دارد باید در فضایی فرهنگی و معرفتی، فریب‌خوردگان را به حقیقت سوق داد.

مکاتب انحرافی شخص‌محور هستند نه خدامحور
نصوری ادامه داد: جریان‌سازی بر اساس معارف اصیل باید آنقدر دقیق و ظریف باشد که بتواند مخاطبان را اقناع و نسبت به انحرافات آگاه کند.
این استاد دانشگاه با اشاره به برخی جریانات انحرافی که دارای مفاسد فراوانی هستند گفت: گاه می‌توان از همان ابتدا با استعلام سخنان مدعیان فرقه‌های نوظهور، مخاطبانشان را آگاه و از انحرافات جدی‌تر جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه بیشتر جریان‌های انحرافی به جای دعوت به خداوند، دعوت به شخص می‌کنند تصریح کرد: این نکته‌ای است که با توجه به آن می‌توان پی به دروغین بودن عرفان‌ها و مکاتب نوظهور برد البته در مرحله بعد باید دید آیا مفاسد اخلاقی هم در مدعیان اینگونه جریان‌ها وجود دارد یا نه که این مسئله هم با معرفت عمیق دینی امکان‌پذیر است.
نصوری گفت: اگر مبانی دینی را بشناسیم می‌توانیم گفته‌های دیگران را با شریعت و عقل بسنجیم، اگر تفاوت وجود داشت و شخص‌محور بود، انحرافی است و اگر مطابق با مفاهیم دینی بود و دعوت به خدا می‌کردند، مشکلی ندارند.
کارشناس حوزه مهدویت تصریح کرد: برخی افراد آنقدر فریب می‌خورند که عقل را کنار می‌گذارند و ولایت شخص مدعی و دروغگو را می‌پذیرند، این افراد باید در قالب جلسات متعدد توجیه شوند چرا که باید برایشان تبیین کرد که مدعیان انحرافی، دیگران را به خود دعوت می‌کنند نه خدا، ضمنا سردمداران چنین جریان‌هایی عمدتا مبهم‌گویی می‌کنند و سخن شفاف بر زبان نمی‌آورند که این هم شاخصه‌ای برای شناخت آنهاست.
وی با بیان اینکه برای لحظه لحظه عمرمان در روز قیامت مسئول خواهیم بود گفت: اگر به جای تحقیق، تقلید صرف کردیم، خودمان مسئول خواهیم بود و نمی‌توانیم گناهمان را به گردن دیگری بیندازیم.
نصوری نگاه عالمانه را مهمترین ابزار برای شناخت حقیقت از باطل دانست و عنوان کرد: فضای جهل و نادانی انسان را در مسیر انحراف قرار می‌دهد و زمینه را برای سوء استفاده مکاتب دروغین فراهم می‌کند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: دخالت افراد غیر متخصص در حوزه مهدویت یکی از آسیب‌هایی است که با آن روبرو هستیم، در واقع هر کس که مطلع بود و تریبون داشت نباید وارد میدان شود بلکه باید متخصصان را بکار گرفت و اگر قرار است کتابی در حوزه مهدویت چاپ شود، نخبگان نسبت به آن نظر بدهند و همینطور دیگر اقداماتی که در این حوزه قابل انجام است.
وی گفت: رسانه‌های دیداری و شنیداری و همینطور فضای مجازی ابزارهای خوبی هستند که در اختیارمان قرار گرفته‌اند ولی چرا نباید برنامه‌هایی در این رسانه‌ها داشته باشیم که بتوانیم انحرافات را معرفی کنیم و به شبهات مطرح شده از سوی آنها پاسخ دهیم؟
نصوری با بیان اینکه وجود یک کالای تقبلی در جامعه اطلاع‌رسانی می‌شود تا مردم آن را نخرند خاطرنشان کرد: انحرافات مهدوی هم اینگون هستند، کالایی معرفتی و در عین حال قلابی هستند که اگر به درستی معرفی نشوند، آگاهی نسبت به آنها در جامعه وجود نخواهد داشت.

شهید سلیمانی الگوی منتظر واقعی بود
این استاد دانشگاه ادامه داد: برنامه‌سازان و هنرمندان خوبی در ایران حضور دارند که می‌توان از ظرفیت آنها برای تولید برنامه‌های مناسب و کاربردی در این زمینه بهره برد.
وی تصریح کرد: باید معارف اعتقادی را در متون آموزشی مدارس تا دانشگاه‌ها و همچنین حوزه‌‌های علمیه مورد استفاده قرار دارد همچنین باید فضای رسانه‌ای را باز کرد تا بتوانیم به درستی به شبهات و انحرافات بپردازیم و افشاگری کنیم؛ نگاه جناحی و حزبی در این زمینه معنا ندارد و باید حقیقت را با شجاعت و جسارت مطرح و از بی تفاوتی پرهیز کرد.
نصوری گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی، الگوی یک انسان منتظر واقعی بود که اتفاقا مورد توجه و علاقه ملت ایران هم بود و هست، اینگونه شخصیت‌ها باید در جامعه مطرح شوند و اندیشه‌های آنها مورد توجه قرار بگیرد.


انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه ۱۹ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه ۱۷ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 15 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

شبکه های رسانه ملی در شب میلاد مهدی موعود(عج) با سردادن ندای یا صاحب الزمان الغوث و الامان با پخش همزمان دعای فرج(الهی عظم البلاء)راس ساعت ٢١ و مراسم احیای نیمه شعبان را تقدیم عاشقان و منتظران می کنند.

در روز پنج شنبه 14 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه ۱۶ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

معاون سیمای رسانه ملی تاکید کرد : نوروز امسال تلویزیون با بیش از نود درصد بیننده ، بیشترین مخاطب را طی یک دهه گذشته داشته است.

مسابقه هیجان انگیز «برخط شو-شهربازی» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی و کارگردانی امیراصانلو بازی «اسم فامیل» نوستالژی دهه شصتی‌ها را با تکنولوژی نسل جدید تلفیق کرده است.

در روز دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز پنج شنبه ۲۱ فروردین ۹۹ و روز ولادت حضرت ولی عصر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

جدول شماره ۴۱مدرسه تلویزیونی روز پنج شنبه ۲۱ فروردین اعلام شد.

امشب ساعت ٢١ شبکه های سیما، یک همدلی بزرگ را ثبت کردند.

شبکه یک سیما به مناسبت نیمه شعبان فیلم سینمایی زندانی‌ها را بجای نون خ پخش می کند.

ویژه برنامه «سلام» به مناسبت نیمه شعبان، امشب بیستم فروردین از شبکه افق پخش می‌شود.

 بیست و هفتمین مراسم سالگرد شهید آوینی شهید اهل‌قلم ، امسال از قاب تلویزیون و با عنوان «میراث مرتضی» برگزار می شود.

مستند «عشق یعنی ... » به مناسبت سالگرد شهادت شهید علی صیاد شیرازی امروز چهارشنبه 20 فروردین ماه ساعت 22:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود. 

در روز پنج شنبه ۲۱ فروردین ۹۹ و روز ولادت حضرت ولی عصر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در برنامه «عصر» شبکه افق گفت: احتمال طبیعی بودن ویروس کووید19 کم و دست‌ساز بودنش توسط بشر بالاست، زیرا این احتمال با نوع کارکرد این ویروس که مردم را از عرصه دنیای حقیقی به عرصه دنیای مجازی سوق می‌دهد قوی‌تر می‌شود.

مجموعه مستند «دریبل» با موضوع افشای پشت پرده‌های فوتبال و رابطه سیاست، جامعه و اقتصاد در فوتبال از شبکه سه سیما روی آنتن خواهد رفت.

فاطمه زمان، دکتر کتایون برجیس و سمیه سادات موسوی ، جمعه 22 فروردین ماه ( 10 آوریل 2020 ) در خانه مهر همراه شما هستند .

بحران‌های آخرالزمانی و نیاز به ظهور منجی موعود سوژه «راز» شبکه چهار شد.

وجیح اله چشمه سری و مریم فرضی، جمعه 22 فروردین ماه ( 10 آوریل 2020 ) ، میهمانان روز خوش می باشند .

برنامه «کنکاش» پنج شنبه 21 فروردین ماه با موضوع روند تصاعدی شیوع کرونا در آمریکا و اروپا به صورت زنده از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

 ویژه‌ برنامه تلویزیونی «مجاهد» نگاهی به اندیشه و زمانه سید شهیدان اهل قلم، در سه قسمت از شبکه افق پخش می‌شود.

«جمع ایرانی» جمعه 22 فروردین ماه با جمعی از هنرمندان عرصه های موسیقی و نمایش میهمان خانه های شماست.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد