امروز يك شنبه  24 آذر 1398
تعداد بازدید : 138 - تاریخ خبر : 1398/09/11 - 13:40
اندیشه‌ های آیت‌الله مهدوی‌کنی از زبان دکتر عادل پیغامی در «مصیر»

نخستین قسمت از فصل جدید از برنامه‌ی تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، یک‌شنبه شب با موضوع «علوم انسانی اسلامی و دانشگاه اسلامی در اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی» روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ فصل جدید برنامه تلویزیونی مصیر با هدف بازخوانی و نقد اندیشه متفکران اسلامی، یکشنبه‌ها ساعت 21 به میزبانی محمدمهدی ابراهیمی‌نصر پخش می‌شود و به بررسی ابعاد فکری اندیشمندان بزرگی چون؛ شهید صدر، علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، شهید آوینی، امام خمینی، آیت الله مصباح یزدی و... می‌پردازد.
مهمان قسمت اول برنامه، دکتر عادل پیغامی، پژوهشگر حوزه اقتصاد اسلامی در ابتدا درباره‌ی شخصیت آیت‌الله مهدوی‌کنی گفت: «ایشان فرزند راستین حوزه، شاگرد آیت‌الله بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و... بوده‌اند. ایشان در دوران نوزایی اندیشه انقلابی امام حضور داشتند و همواره به حفظ و صیانت ازانقلاب پرداخته‌اند. مقام معظم رهبری درباره‌ی ایشان می‌گویند سیاستمدار صادق و فقیه پارسا بوده‌اند.»
دکتر عادل پیغامی درباره‌ی جایگاه علوم انسانی در اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی بیان کرد: «ایشان فرزند راستین حوزه بودند و حرکت ایشان امتداد حرکت حوزه بود. ایشان کنشگری فکری و فرهنگی‌شان در کنار امام بود و منجر به انقلاب اسلامی شد. ایشان در سال 48، 49 دروس اقتصاد اسلامی را شروع می‌کند در حالی که در آن دوره تصوری از وقوع انقلاب و جامعه اسلامی نبوده، به‌دنبال جامعه‌سازی و برپایی اقتصاد اسلامی برگرفته از آیات و روایت بوده‌اند. علوم انسانی مهم است زیرا علمی‌ست که فارغ از انسانیات و اخلاقیات نیست. نگاهی که دین به انسان دارد اقتضائاتی دارد که علوم انسانی را مهم می‌کند.»
عادل پیغامی در پاسخ به این سوال که رویکرد آیت‌الله مهدوی‌کنی در اسلامی‌سازی علوم انسانی چه بود گفت: «آیت‌الله مهدوی‌کنی از پیشگامان این حوزه بودند. اسلامی‌سازی اقتصاد در رویکرد ایشان نشان می‌دهد که پایه‌ای بودن دین در همه‌ی علوم موردنظر بوده است.»
پیغامی در این باره که چرا اسلامی‌سازی علوم در اندیشه‌ی اندیشمندان مختلف از اقتصاد شروع می‌شود بیان کرد: «اقتصاد مساله روزمره مردم است. اولویت ایشان و سایر اندیشمندان حل مشکلات و مسائل مردم بوده است. ملاحظات قرآنی و روایی هم وجود دارد مثلا آیه ای که می‌گوید مال مایه‌ی قیام و قوام جامعه است.»
پیغامی اضافه کرد: «آیت‌الله مهدوی‌کنی در پی تولید عالم دینی بودند. علم و دین باید ابتدا در وجود یک انسان به تلفیق برسد نه روی کاغذ و مقالات و نظریات. بنابراین ابتدای کار ایشان با تاسیس دانشگاه است. بحث های مختلفی درباره‌ی علم دینی وجود دارد اما نگاه ایشان به علم، دین، دین‌شناسی، انسان و مسئولیت‌هایی که انسان در قبال علم دینی دارد باعث ایجاد دانشگاه می‌شود. دانشگاهی که نهاد علم دینی باشد، خروجی‌اش عالم دینی باشد. در تاسیس این دانشگاه ویژگی‌های خاصی مطرح می‌شود؛ اساتید، گزینش دانشجویان و از این مهم‌تر مساله‌محوری و مسئولیت محوری.»
پیغامی بیان کرد: «رویکرد ایشان در اسلامی‌سازی علوم بیشتر از آنکه فلسفی باشد از طریق فقه و مساله محوری است. رویکردشان انضمامی است. قصد نداشتن با پیدا کردن شواهد دینی در تئوری‌های غربی آن‌ها را اسلامی کنند. منکر علوم غربی نمی‌شدند. ایشان رشته‌های میان رشته‌ای را ایجاد کردند مثل معارف اسلامی و اقتصاد، معارف اسلامی و مدیریت و... .»
عادل پیغامی اضافه کرد: «دانشجو توامان هم بخش‌های کاربردی متون دینی و حوزوی هم علم را به زبان اصلی و از سرچشمه  می‌خواند. این دانشجو صرفا یک مسلمانی که مثلا اقتصاد می‌داند نیست. در دانشگاه امام صادق (ع) ابتدا دروس فقهی را اساتید حوزه و دروس دیگر را سایر اساتید تدریس می‌کردند اما اکنون شاهد نسل جدیدی در اساتید هستیم که خود تلفیق اقتصاد و فقه هستند. در دانشگاه در بحث فقه و معارف اسلامی وارد بخش‌های کاربردی و جامعه‌ساز شده‌ایم. برای مثال کتب شهید مطهری خوانده می‌شود. دانشجوی علوم سیاسی وارد بحث‌های فقه‌الاداره می‌شود. فقه نفت و گاز خوانده می‌شود که در حوزه نمی‌توانید سراغش را بگیرید.»
پیغامی درپاسخ به این سوال که از اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی چه مواردی در دانشگاه امام صادق (ع) متبلور است گفت: «در نگاهی آیت‌الله مهدوی‌کنی به دین و اسلام دارد و برگرفته از نگاه امام است، اخلاق جایگاه مهمی دارد. ایشان سیاست‌مدار اخلاقی و معلم اخلاق بوده‌اند بنابراین اخلاق در دانشگاه امام صادق (ع) بسیار جدی گرفته می‌شد. حتی ایشان نگاه اجتهادی به بحث اخلاق داشتند. ایشان شاگرد علامه طباطبایی هم بودند. بنابراین بحث‌های تفسیر هم در دانشگاه امام صادق (ع) اهمیت زیادی دارد. ایشان فقیه اجتماعی هم بودند بنابراین در مقطع کارشناسی ارشد فقه های مضاف مساله جدی‌ای است.»
پیغامی بیان کرد: «نگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی به علم پروسه‌ای است نه پروژه‌ای. نگاه پروسه‌ای منوط به این است که افراد مختلف باهم گفت‌وگو کنند و تضارب آرا میان مکاتب علمی صورت بگیرد.»
عادل پیغامی در پایان اضافه کرد: «دانشگاه امام صادق (ع) نه حوزه است نه مانند سایر دانشگاه‌ها بنابراین نام دانشگاه اسلامی به خود می‌گیرد و یکی از مدل‌هایی است که در اسلامی‌سازی دانشگاه و علوم اسلامی می‌تواند وجود داشته باشد و اجرایی شده است.»
در بخش‌های دیگر برنامه، سخنرانی آیت‌الله مهدوی‌کنی، معرفی کتاب، خاطرات دکتر حداد عادل و دکتر حسام‌الدین آشنا از ایشان و... پخش شد.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه های سیما در آستانه فصل زمستان، مجموعه های نمایشی جدیدی را روی آنتن می برند.

سریال «وارش» یک مجموعه تلویزیونی تاریخی و عاشقانه ایرانی به کارگردانی احمد کاوری، کاری از گروه فیلم و سریال شبکه سه سیماست که این روزها در حال پخش است و توانسته در همین مدت کم بینندگان خود را پیدا کند.

مراسم تشییع پیکر سید قاسم موسوی قهار مداح و مناجات خوان برجسته کشورمان فردا سه شنبه ۱۹ آذر ساعت ۱۰ صبح در خانه مداحان با حضور مردم شریف ایران و مداحان و قاریان کشور برگزار می شود.

در روز های پایانی هفته، پنج‌شنبه و جمعه 21 و 22 آذر ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

«مدیر مسئول» عنوان ویژه برنامه شبکه پنج سیماست که در فضای کاملا صمیمی، مسئولان کشور را به میان مردم می برد و مشکلات واقعی شان را پیگیری می کند.

قسمت پنجم از فصل دوم برنامه تلویزیونی «نقد سینما» روز جمعه 15ام آذرماه و با حضور رضا درستکار، شاهین شجره کهن، امیررضا مافی و آرش خوشخو، روی آنتن خواهد رفت.

سیدعلی ضیا چهارشنبه شب در این برنامه میزبان غلامحسین لطفی بازیگر سینما و تلویزیون بود.

برنامه تلویزیونی «مشق دو» با موضوع گام دوم انقلاب و ویژه گروه سنی نوجوانان روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود.

برنامه دعای ندبه این هفته از شهرستان کاشمر و زیارتگاه شهید مدرس از شبکه یک پخش می شود.

برنامه دانشجویی «رادیکال سه» این هفته به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در ویژه‌‌برنامه‌ای 3 قسمتی به بررسی جنبش دانشجویی در دهه‌های 70 و 80 می‌پردازد.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت سیدقاسم موسوی قهار، پیر غلام اهل بیت و مناجات خوان بزرگ را تسلیت گفت.

«حاصل فصل من» روایتی از یک دختر دانشجوی روستایی و مبارزه او با مشکلات اقتصادی روستاست که امروز روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

مستند «صرافی نیکسون و شرکا» کاری از سفیر فیلم با همکاری گروه سیاسی شبکه پنج سیما امشب ساعت 20:30 بر روی آنتن می رود. 

اولین قسمت سریال پلیسی  «فرانک ریوا» با بازی آلن دلون امشب 16 آذرماه ساعت 23 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

این هفته در بخش مرور پرونده کاری بازیگران، فیلم هایی از رابرت ردفورد، از این شبکه پخش خواهد شد.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

محمدرضا جعفری‌جلوه؛ مدیر شبکه دو ضمن معرفی مجموعه‌های نمایشی، مسابقات و تازه‌های شبکه دو سیما در ایام پیش‌رو؛ از دست پُر این شبکه  در حیطه پخش و تولید سریال‌های متنوع سخن گفت که تنها تولید 8 سریال جدید از جمله این تدارکات است.

با امضای تفاهم نامه همکاری شبکه آموزش سیما و مرکز پویانمایی صبا، مهارت آموزی با تولید پویانمایی پیوند خورد.

ساخت برنامه «شبکه کوچک» به زودی در مرکز پویانمایی صبا آغاز و به طور اختصاصی از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

این هفته در بخش مرور پرونده کاری بازیگران، فیلم هایی از "آل پاچینو "، بازیگر چهره و تهیه کننده سینما ، که دارای سبک ویژه‌ و به واقع سرشار از استعداد است و به خوبی می‌تواند ایفاگر هر نقشی باشد دربخش «صحنه گران» (مرور آثار)پخش می شوند.

تصویربرداری «کامیون» به کارگردانی سید مسعوداطیابی همزمان با هفته وحدت وایام میلاد باسعادت رسول اکرم( ص)  با حضور بازیگران اصلی در تهران آغاز شد.

 

ویژه برنامه «هر کی شما بگین» با اجرای مهران رجبی امشب 24 آذر از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

مسابقه "والنسیا- رئال مادرید"، یکشنبه 24 آذر از ساعت 23 و 30دقیقه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما با بیان این که تلویزیون در دهه فجر سال گذشته بیش از 200 برنامه نمایشی و غیرنمایشی را روی آنتن برد، گفت: امسال نیز شاهد برنامه های فاخر دهه فجر برای روایت روزهای پرشور انقلاب و یادآوری حماسه سازی های مردم از قاب رسانه ملی خواهیم بود.

برنامه «شتاب» امروز یکی از فعالان در زمینه بیوتکنولوژی را معرفی می کند.

برنامه «رسانش» امروز یکشنبه 24 آذر به معرفی وبررسی فیلم سینمایی «ملیفیسنت » می پردازد.

برنامه «حرکت» امروز یکشنبه 24 آذر به موضوع «دوست شایسته» می پردازد.

فیلم سینمایی «کیش و پات» به کارگردانی کاظم راست گفتار، از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

برنامه «جمع ایرانی» ، یک شنبه 24 آذر ماه (15 دسامبر 2019) ، ساعت 22:15 دقیقه به وقت تهران ، به صورت زنده از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

هفتمین قسمت از برنامه تلویزیونی «چراغ مطالعه» با حضور سید مقداد نبوی‌ رضوی نویسنده کتاب «اندیشه اصلاح دین در ایران» شب گذشته 23 آذر از شبکه چهار سیما پخش شد.

مستند «چوب بستنی» با موضوع تولید چوب بستنی توسط یک جوان ایرانی از شبکه یک پخش می شود.

تهیه کننده برنامه تلویزیونی «چتر نجات» که با موضوع مهارت‌های خودمراقبتی روی آنتن شبکه آموزش می‌رود، در مورد هدف ساخت این برنامه و چگونگی انتخاب سرفصل‌های آن به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

امشب ‌‌یکشنبه ۲۴ آذر ماه، سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» ساعت ۲۰ میزبان سعید بی‌نیاز، روانشناس، طنزپرداز و نویسنده است.

برنامه «از من بپرس» امروز موضوع پیشگیری نوجوانان از مصرف مواد مخدر را بررسی می کند.

سومین قسمت از برنامه «نسیم حیات» با موضوع «مدیریت پسماند» به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی یکشنبه 24 آذرماه ساعت 21:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

شصت‌وپنجمین قسمت «چرخ» ساعت 19 امروز، یکشنبه 24 آذر، به بهانه صدسالگی آزمون نظریه‌ی نسبیت عام، با بررسی این نظریه‌ی مهم دنیای فیزیک، روی آنتن شبکه‌ی چهار خواهد رفت.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد