امروز شنبه  14 تير 1399
تعداد بازدید : 336 - تاریخ خبر : 1398/09/11 - 13:40
اندیشه‌ های آیت‌الله مهدوی‌کنی از زبان دکتر عادل پیغامی در «مصیر»

نخستین قسمت از فصل جدید از برنامه‌ی تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، یک‌شنبه شب با موضوع «علوم انسانی اسلامی و دانشگاه اسلامی در اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی» روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ فصل جدید برنامه تلویزیونی مصیر با هدف بازخوانی و نقد اندیشه متفکران اسلامی، یکشنبه‌ها ساعت 21 به میزبانی محمدمهدی ابراهیمی‌نصر پخش می‌شود و به بررسی ابعاد فکری اندیشمندان بزرگی چون؛ شهید صدر، علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، شهید آوینی، امام خمینی، آیت الله مصباح یزدی و... می‌پردازد.
مهمان قسمت اول برنامه، دکتر عادل پیغامی، پژوهشگر حوزه اقتصاد اسلامی در ابتدا درباره‌ی شخصیت آیت‌الله مهدوی‌کنی گفت: «ایشان فرزند راستین حوزه، شاگرد آیت‌الله بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و... بوده‌اند. ایشان در دوران نوزایی اندیشه انقلابی امام حضور داشتند و همواره به حفظ و صیانت ازانقلاب پرداخته‌اند. مقام معظم رهبری درباره‌ی ایشان می‌گویند سیاستمدار صادق و فقیه پارسا بوده‌اند.»
دکتر عادل پیغامی درباره‌ی جایگاه علوم انسانی در اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی بیان کرد: «ایشان فرزند راستین حوزه بودند و حرکت ایشان امتداد حرکت حوزه بود. ایشان کنشگری فکری و فرهنگی‌شان در کنار امام بود و منجر به انقلاب اسلامی شد. ایشان در سال 48، 49 دروس اقتصاد اسلامی را شروع می‌کند در حالی که در آن دوره تصوری از وقوع انقلاب و جامعه اسلامی نبوده، به‌دنبال جامعه‌سازی و برپایی اقتصاد اسلامی برگرفته از آیات و روایت بوده‌اند. علوم انسانی مهم است زیرا علمی‌ست که فارغ از انسانیات و اخلاقیات نیست. نگاهی که دین به انسان دارد اقتضائاتی دارد که علوم انسانی را مهم می‌کند.»
عادل پیغامی در پاسخ به این سوال که رویکرد آیت‌الله مهدوی‌کنی در اسلامی‌سازی علوم انسانی چه بود گفت: «آیت‌الله مهدوی‌کنی از پیشگامان این حوزه بودند. اسلامی‌سازی اقتصاد در رویکرد ایشان نشان می‌دهد که پایه‌ای بودن دین در همه‌ی علوم موردنظر بوده است.»
پیغامی در این باره که چرا اسلامی‌سازی علوم در اندیشه‌ی اندیشمندان مختلف از اقتصاد شروع می‌شود بیان کرد: «اقتصاد مساله روزمره مردم است. اولویت ایشان و سایر اندیشمندان حل مشکلات و مسائل مردم بوده است. ملاحظات قرآنی و روایی هم وجود دارد مثلا آیه ای که می‌گوید مال مایه‌ی قیام و قوام جامعه است.»
پیغامی اضافه کرد: «آیت‌الله مهدوی‌کنی در پی تولید عالم دینی بودند. علم و دین باید ابتدا در وجود یک انسان به تلفیق برسد نه روی کاغذ و مقالات و نظریات. بنابراین ابتدای کار ایشان با تاسیس دانشگاه است. بحث های مختلفی درباره‌ی علم دینی وجود دارد اما نگاه ایشان به علم، دین، دین‌شناسی، انسان و مسئولیت‌هایی که انسان در قبال علم دینی دارد باعث ایجاد دانشگاه می‌شود. دانشگاهی که نهاد علم دینی باشد، خروجی‌اش عالم دینی باشد. در تاسیس این دانشگاه ویژگی‌های خاصی مطرح می‌شود؛ اساتید، گزینش دانشجویان و از این مهم‌تر مساله‌محوری و مسئولیت محوری.»
پیغامی بیان کرد: «رویکرد ایشان در اسلامی‌سازی علوم بیشتر از آنکه فلسفی باشد از طریق فقه و مساله محوری است. رویکردشان انضمامی است. قصد نداشتن با پیدا کردن شواهد دینی در تئوری‌های غربی آن‌ها را اسلامی کنند. منکر علوم غربی نمی‌شدند. ایشان رشته‌های میان رشته‌ای را ایجاد کردند مثل معارف اسلامی و اقتصاد، معارف اسلامی و مدیریت و... .»
عادل پیغامی اضافه کرد: «دانشجو توامان هم بخش‌های کاربردی متون دینی و حوزوی هم علم را به زبان اصلی و از سرچشمه  می‌خواند. این دانشجو صرفا یک مسلمانی که مثلا اقتصاد می‌داند نیست. در دانشگاه امام صادق (ع) ابتدا دروس فقهی را اساتید حوزه و دروس دیگر را سایر اساتید تدریس می‌کردند اما اکنون شاهد نسل جدیدی در اساتید هستیم که خود تلفیق اقتصاد و فقه هستند. در دانشگاه در بحث فقه و معارف اسلامی وارد بخش‌های کاربردی و جامعه‌ساز شده‌ایم. برای مثال کتب شهید مطهری خوانده می‌شود. دانشجوی علوم سیاسی وارد بحث‌های فقه‌الاداره می‌شود. فقه نفت و گاز خوانده می‌شود که در حوزه نمی‌توانید سراغش را بگیرید.»
پیغامی درپاسخ به این سوال که از اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی چه مواردی در دانشگاه امام صادق (ع) متبلور است گفت: «در نگاهی آیت‌الله مهدوی‌کنی به دین و اسلام دارد و برگرفته از نگاه امام است، اخلاق جایگاه مهمی دارد. ایشان سیاست‌مدار اخلاقی و معلم اخلاق بوده‌اند بنابراین اخلاق در دانشگاه امام صادق (ع) بسیار جدی گرفته می‌شد. حتی ایشان نگاه اجتهادی به بحث اخلاق داشتند. ایشان شاگرد علامه طباطبایی هم بودند. بنابراین بحث‌های تفسیر هم در دانشگاه امام صادق (ع) اهمیت زیادی دارد. ایشان فقیه اجتماعی هم بودند بنابراین در مقطع کارشناسی ارشد فقه های مضاف مساله جدی‌ای است.»
پیغامی بیان کرد: «نگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی به علم پروسه‌ای است نه پروژه‌ای. نگاه پروسه‌ای منوط به این است که افراد مختلف باهم گفت‌وگو کنند و تضارب آرا میان مکاتب علمی صورت بگیرد.»
عادل پیغامی در پایان اضافه کرد: «دانشگاه امام صادق (ع) نه حوزه است نه مانند سایر دانشگاه‌ها بنابراین نام دانشگاه اسلامی به خود می‌گیرد و یکی از مدل‌هایی است که در اسلامی‌سازی دانشگاه و علوم اسلامی می‌تواند وجود داشته باشد و اجرایی شده است.»
در بخش‌های دیگر برنامه، سخنرانی آیت‌الله مهدوی‌کنی، معرفی کتاب، خاطرات دکتر حداد عادل و دکتر حسام‌الدین آشنا از ایشان و... پخش شد.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در تعطیلات پایان هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

مدیر شبکه پنج سیما گفت: واقعیت این است که اکنون کشور ما با کاهش نرخ رشد جمعیت همراه است، از این رو فرهنگ سازی و اصلاح سبک زندگی یکی از اهداف رسانه است که ما در شبکه پنج سیما در حوزه تولیدات نمایشی آن را دنبال می کنیم.

رئیس سابق کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه ای خطاب به رییس رسانه ملی از مدیران شبکه دو سیما به منظور پخش برنامه «مکث» قدرانی کرد.

مراسم قدردانی و تشکر از عوامل سریال «پدر پسری» با حضور مهندس سعید اشناب مدیر شبکه پنج سیما، مهدی کریمی قائم مقام شبکه پنج، مصطفی رضوانی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه پنج، رضا جودی تهیه کننده، محمدرضا حاجی غلامی کارگردان و بازیگران و عوامل تولید این مجموعه تلویزیونی در سالن جلسات شبکه پنج سیما برگزار شد.

در شب و روز میلاد حضرت امام رضا (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «دست خط» جمعه 6تیرماه میزبان دکتر ذیبح الله خداییان معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می شود. 

کارگروه تخصصی رسانه بامحوریت شبکه آموزش سیما در شورای عالی مهارت تشکیل شد.

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

گفتگوی زنده سیاسی شبکه چهار سیما پنجشنبه 5 تیرماه به موضوع «زوال نظم لیبرال » اختصاص یافته است.

همزمان با آغاز دهه کرامت، شبکه یک سیما ویژه برنامه‌ «تشرف» را روی آنتن می برد.

برنامه تلویزیونی «طبیب» این هفته نیز میزبان پزشکان و متخصصانی است که هریک علائم، هشدارها و راههای پیشگیری و درمان یک بیماری خاص را بررسی می‌کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از اهتمام رسانه ملی به ویژه شبکه یک سیما به دلیل همکاری شایسته در معرفی و شناساندن رویداد ملی «فهما، فرهنگ و هنر مساجد ایران» قدردانی کرد.

نویسنده سریال «شهید زین الدین» گفت: می خواهیم در این سریال «شهید زین الدین» را به نسل جدید معرفی کنیم و نسل جدید باید از شهیدان درس بگیرد.

مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما سریال های یک سال این شبکه را تشریح کرد.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

جواد شیخ اکبری در دیدار آیت الله اعرافی در قم درخصوص نحوه همکاری شورای معارف سیما و حوزه علیمه گفتگو کردند.

 سیمافیلم در پی درگذشت هنرمند مردمی سیروس گرجستانی پیام تسلیتی ارسال کرد.

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت سیروس گرجستانی هنرمند پیشکسوت تلویزیون و سینما را تسلیت گفت.

سیروس گرجستانی بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون در سن ۷۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

دوربین برنامه "تهرانگرد " برای آخر هفته مخاطبان شبکه پنج ، پنج شنبه 12 تیرماه ساعت 20، جاذبه های گردشگری " روستای مرا" ، ورزش پر هیجان "زیب لاین" و منطقه حفاظت شده کویر ورامین را به تصویر می کشد. 

مستند " عشق یعنی " و " رضوان " عنوان ویژه برنامه های گروه معارف شبکه پنج سیماست که در شب میلاد با سعادت امام رضا ( ع ) پنج شنبه 12 تیرماه ساعت23:10 بر روی آنتن می رود. 

جدول شماره ١٢۵ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

مهران مدیری در برنامه «دورهمی» این هفته هم میزبان هنرمندانی شاخص در عرصه سینما و تلویزیون خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی در برنامه در انتهای الوند گفت: بسته حمایتی مستاجران در اختیار مالک خانه قرار می‌گیرد و مستاجران بدون پرداخت سود تنها کارمزد آن را پرداخت می‌کنند.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» این هفته با حضور محمد احمدزاده مربی سابق تیم ملی روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

احمد نادری در شبکه چهار گفت: شاه کلید حل مشکلات آموزش و پرورش، حذف نئولیبرالیسم و برقراری عدالت آموزشی است.

مراحل پس تولید مجموعه تلویزیونی «پس از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر به صداگذاری رسید.

برنامه «رو در رو» شبکه چهار سیما 12 تیرماه  با حضور دکتر فواد ایزدی و دکتر روح الامین سعیدی به جنبش عدالت خواهی در غرب می پردازد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد