امروز شنبه  14 تير 1399
تعداد بازدید : 246 - تاریخ خبر : 1398/09/11 - 13:30
محسن هاشمی در برنامه «عصرانه» شبکه افق:
از محل طرح هدفمندی یارانه‌ها هیچ پولی به حمل و نقل عمومی پرداخت نشد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: سیستم حمل و نقل عمومی کشور 44 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است در حالیکه طی 11 سال گذشته و از محل اجرای طرح هدفمندی، هیچ پولی به این بخش پرداخت نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، یکشنبه دهم آذرماه مهمان برنامه «عصرانه» شبکه افق بود تا درباره آلودگی هوای پایتخت به گفت‌وگو با مجری این برنامه بنشیند.

او با اشاره به مقطعی و مناسبتی بودن همه دغدغه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در مورد آلودگی‌ هوا اظهار کرد: لازم است اینگونه برنامه‌ها را کنار بگذاریم و در همه اوقات سال به فکر هوایی سالم و تمیز باشیم.

هاشمی با بیان اینکه قوانین خوبی در مورد هوای پاک وجود دارند ولی به آنها عمل نمی‌شود خاطرنشان کرد: نخستین قانون مربوط به این مسئله حدود 22 سال قبل و به نام قانون هوای پاک تصویب شده است البته حدود 15 سال بعد این قانون مورد بازنگری قرار گرفت و بعدها قانون مدیریت مصرف سوخت و همچنین مصوبات مربوط به حمل و نقل ریلی را هم داشتیم؛ حتی در قانون هدفمندی یارانه‌ها گفته شده بود بخش عمده‌ای از این یارانه‌ها به حمل و نقل ریلی اختصاص می‌یابد هر چند یک ریال هم در این زمینه پرداخت نشد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اگر قوانین تصویب شده را اجرا می‌کردیم وضع امروز اینگونه نبود گفت: نیمی از آلودگی هوای پایتخت مربوط به گرمایش خانه‌ها و ادارات است و نیم دیگر هم توسط خودروها تولید می‌شود بنابراین در هر دو حوزه نیازمند اقدامات جدی هستیم.

وی ادامه داد: در بسیاری از کشورها و برای گرمایش منازل و ادارات، از سوخت فسیلی استفاده نمی‌شود در حالیکه در تهران شبکه مویرگی گاز وجود دارد که البته در زمان بحران مثل زلزله بسیار خطرناک خواهد بود.

هاشمی تصریح کرد: ناهماهنگی‌های فنی در این زمینه وجود دارد که بسیاری از قوانین اجرایی نمی‌شوند؛ مثلا وزارت نفت معتقد است نمی‌توان یک بار گاز را به نیروگاه برد و انرژی الکتریکی تولید کرد و سپس همان برق را در خانه‌ها برای گرمایش مورد استفاده قرار داد، یک جا بالاخره باید تصمیم گرفت که چه کاری انجام داد و چاره اصلی را برای پایتخت و دیگر کلانشهرها پیدا کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه فناوری تولید خودرو در میزان آلودگی هوا موثر است گفت: ایران از نظر استانداردهای بین‌المللی مصرف سوخت خودرو وضعیت بدی دارد و از سوی دیگر ترافیک موجود در پایتخت هم بر میزان سوخت اتومبیل‌ها افزوده است؛ اینها سیاست‌های کلانی هستند که در دست شورای شهر یا شهرداری‌ها نیستند.

وی ادامه داد: در کلانشهرها باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی را به جای استفاده از خودروی شخصی توسعه داد.

هاشمی با اشاره به لزوم واگذاری بسیاری از امور به شهرداری‌ها و شوراها برای حل مشکل آلودگی هوا عنوان کرد: این یک تصمیم حاکمیتی است که مجلس و دولت، برخی وظایف و مسئولیت‌ها را به شوراها واگذار کنند زیرا بدون وجود مدیریت یکپارچه شهری، نمی‌توان برخی امور را پیگیری کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: در قانون هدفمندی یارانه‌ها آمده بود که 4 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت سوخت، باید به حمل و نقل عمومی اختصاص یابد که در نهایت نفع آن به قشر مستضعف برسد ولی چه در دولت احمدی‌نژاد و چه در دولت روحانی، این مبلغ پرداخت نشده است به عبارتی طی 11 سال گذشته، سیستم حمل و نقل عمومی کشور، 44 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است.

وی ادامه داد: افزایش اخیر نرخ سوخت، روی سیستم حمل و نقل عمومی شهرها فشار وارد می‌آورد ولی یک ریال بابت آن پرداخت نشده است.

هاشمی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر تهران باید طرح جامع حمل و نقل پایتخت را تصویب می‌کرد که این کار انجام شده است گفت: در این طرح 12 خط مترو با 256 ایستگاه برای تامین 15 میلیون سفر درون شهری روزانه و انجام 5 میلیون سفر توسط سیستم اتوبوس‌رانی پیش‌بینی شده است، تاکنون 7 خط مترو ساخته شده که هنوز به طور کامل تجهیز نشده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: مصوبات دولتی خوبی برای خرید واگن خطوط مترو شهرهای بزرگ وجود دارد ولی تامین اعتبار صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه مصوبه دولت برای تولید 19 هزار اتوبوس و 40 هزار مینی‌بوس شهری وجود دارد خاطرنشان کرد: این مصوبه هم در عین حال اجرایی نشده است در حالیکه بارها پیگیری برای تحقق آن صورت گرفته است.

هاشمی در مورد طرح کاهش آلودگی هوای شهر تهران گفت: اینگونه طرح‌ها آلودگی را از بین نمی‌برند بلکه جلوی افزایش آن را می‌گیرند.

وی تصریح کرد: لازم است رسانه‌ها پیگیر این مسئله باشند که چرا مصوبات دولتی برای تامین سیستم حمل و نقل عمومی اجرایی نمی‌شوند؟

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه تنها یک درصد کار برای حل مشکل آلودگی هوا بر عهده شورای شهر است گفت: در این زمینه موفق بوده‌ایم و مصوبات لازم را از دولت گرفته‌ایم ولی اجرایی نمی‌شوند.

گفتنی است مجله خبری «عصرانه»، شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 به صورت زنده از شبکه افق پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در تعطیلات پایان هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

مدیر شبکه پنج سیما گفت: واقعیت این است که اکنون کشور ما با کاهش نرخ رشد جمعیت همراه است، از این رو فرهنگ سازی و اصلاح سبک زندگی یکی از اهداف رسانه است که ما در شبکه پنج سیما در حوزه تولیدات نمایشی آن را دنبال می کنیم.

رئیس سابق کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه ای خطاب به رییس رسانه ملی از مدیران شبکه دو سیما به منظور پخش برنامه «مکث» قدرانی کرد.

مراسم قدردانی و تشکر از عوامل سریال «پدر پسری» با حضور مهندس سعید اشناب مدیر شبکه پنج سیما، مهدی کریمی قائم مقام شبکه پنج، مصطفی رضوانی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه پنج، رضا جودی تهیه کننده، محمدرضا حاجی غلامی کارگردان و بازیگران و عوامل تولید این مجموعه تلویزیونی در سالن جلسات شبکه پنج سیما برگزار شد.

در شب و روز میلاد حضرت امام رضا (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «دست خط» جمعه 6تیرماه میزبان دکتر ذیبح الله خداییان معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می شود. 

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

کارگروه تخصصی رسانه بامحوریت شبکه آموزش سیما در شورای عالی مهارت تشکیل شد.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

گفتگوی زنده سیاسی شبکه چهار سیما پنجشنبه 5 تیرماه به موضوع «زوال نظم لیبرال » اختصاص یافته است.

همزمان با آغاز دهه کرامت، شبکه یک سیما ویژه برنامه‌ «تشرف» را روی آنتن می برد.

برنامه تلویزیونی «طبیب» این هفته نیز میزبان پزشکان و متخصصانی است که هریک علائم، هشدارها و راههای پیشگیری و درمان یک بیماری خاص را بررسی می‌کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از اهتمام رسانه ملی به ویژه شبکه یک سیما به دلیل همکاری شایسته در معرفی و شناساندن رویداد ملی «فهما، فرهنگ و هنر مساجد ایران» قدردانی کرد.

نویسنده سریال «شهید زین الدین» گفت: می خواهیم در این سریال «شهید زین الدین» را به نسل جدید معرفی کنیم و نسل جدید باید از شهیدان درس بگیرد.

مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما سریال های یک سال این شبکه را تشریح کرد.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

جواد شیخ اکبری در دیدار آیت الله اعرافی در قم درخصوص نحوه همکاری شورای معارف سیما و حوزه علیمه گفتگو کردند.

 سیمافیلم در پی درگذشت هنرمند مردمی سیروس گرجستانی پیام تسلیتی ارسال کرد.

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت سیروس گرجستانی هنرمند پیشکسوت تلویزیون و سینما را تسلیت گفت.

سیروس گرجستانی بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون در سن ۷۶ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

دوربین برنامه "تهرانگرد " برای آخر هفته مخاطبان شبکه پنج ، پنج شنبه 12 تیرماه ساعت 20، جاذبه های گردشگری " روستای مرا" ، ورزش پر هیجان "زیب لاین" و منطقه حفاظت شده کویر ورامین را به تصویر می کشد. 

مستند " عشق یعنی " و " رضوان " عنوان ویژه برنامه های گروه معارف شبکه پنج سیماست که در شب میلاد با سعادت امام رضا ( ع ) پنج شنبه 12 تیرماه ساعت23:10 بر روی آنتن می رود. 

جدول شماره ١٢۵ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

مهران مدیری در برنامه «دورهمی» این هفته هم میزبان هنرمندانی شاخص در عرصه سینما و تلویزیون خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی در برنامه در انتهای الوند گفت: بسته حمایتی مستاجران در اختیار مالک خانه قرار می‌گیرد و مستاجران بدون پرداخت سود تنها کارمزد آن را پرداخت می‌کنند.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» این هفته با حضور محمد احمدزاده مربی سابق تیم ملی روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

احمد نادری در شبکه چهار گفت: شاه کلید حل مشکلات آموزش و پرورش، حذف نئولیبرالیسم و برقراری عدالت آموزشی است.

مراحل پس تولید مجموعه تلویزیونی «پس از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر به صداگذاری رسید.

برنامه «رو در رو» شبکه چهار سیما 12 تیرماه  با حضور دکتر فواد ایزدی و دکتر روح الامین سعیدی به جنبش عدالت خواهی در غرب می پردازد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد